Zahrada Na kopci

V malebném podhůří Orlických hor je další z projektů, který bychom vám rádi představili. Zahrada Na kopci, jak se projekt jmenuje, je pozoruhodný nejen z hlediska permakulturního řešení zahrady, ale i jako názorný příklad zdařilé a přitom funkční rekonstrukce roubené chalupy dobovými technikami.

Hned před stavením – zápražím, jsou dle starého zvyku vysázeny květiny a bylinky pro kuchyň. Na jižně orientovaném svahu v nadmořské výšce zhruba 500 m n. m. založila majitelka zahradu, která se postupně vyvíjela až do současné podoby. Ze začátku nad její snahou vítězily plevely, se kterými nebojovala, naopak jejich přítomnost vnímala jako ozdravující proces. Záhony umístěné po vrstevnici jsou osázené vzájemně prospěšnými rostlinami; mezi zeleninou jsou bylinky, květiny, sem tam nižší keřík rybízu, najdete i políčko s kukuřicí a obilím. Pro lepší pěstování méně náročných plodin /dýně, keře, zatím malé ovocné stromky/ a pro zadržení vody na svažitém pozemku se osvědčily terasy s příkopy /svejly/. Majitelka se věnuje semenaření a pěstuje si sazenice. Okolo celého pozemku je vysázen živý plot, ve kterém byly často použity vrby, z vrb jsou vytvořeny i živé stavby např. letní sprcha.

Pozemek o rozloze necelého hektaru má část, která byla věnována pastvě pro ovce. Tato část je ještě rozdělena na menší části keři a ovocnými stromy. Vzhledem k výhodné jižní a chráněné poloze se zde daří stromům, které byste zde nečekali – třešně, nashi, mandloně, broskve. V současnosti majitelé budují přírodní jezírko určené k zachytávání dešťové vody pro období sucha.

Majitelka, nadšená tvůrkyně permakulturních zahrad a zakladatelka komunitní zahrady v Žamberku, na svém pozemku vyzkoušela permakulturní postupy a o své praxí osvědčené postupy se dělí s ostatními zájemci např.: během dne otevřených zahrad

Prezentace projektu byla viděna na Permakulturní konferenci 2022. Nechte se inspirovat!