Hektárek

Na pozemku nedaleko Slapské přehrady roste citlivě založený rodový statek s nádhernými výhledy do krajiny.

Majitelé před deseti lety hledali pozemek bez ekologické zátěže a měli štěstí, že objevili 4 ha pozemek – louku, která byla do té doby využívána pouze k produkci sena pro dobytek. Srdcem pozemku je energetický kruh z kamenů s menhirem uprostřed, druhým centrem blíže k domku je rodový strom. Chloubou majitelů je vysázení asi osmdesáti původních odrůd ovocných stromů. Na mírně svažitém severně orientovaném pozemku vybudovali po vrstevnicích zelené terasy se svejly k zadržení vody. Pro snadnější pěstování zeleniny se osvědčily vyvýšené záhony, ve skleníku si předpěstovávají sazenice a mají choulostivější plodiny. Okolo záhonů jsou umístěny, kromě medonosných a repelentních bylin, suché zídky z kamenů, které akumulují teplo, poskytují úkryt hmyzu a drobným živočichům, v jejich sousedství se daří teplomilným rostlinám. Větrolam, který vypadá, jakoby zde rostl odjakživa, slouží k ochraně mírně severně svažujícího se pozemek před větrem. Živé ploty jsou vysázeny převážně z jedlých keřů a stromů, sem tam z borovic. Pro přilákání užitečných drobných živočichů je zde hmyzí domek, ptáci využívají budky, na pozemku jsou také tůňky a malá zahradní jezírka.

Celodřevěná obytná chata je vytápěná dřevem z lesa, zdroj el. energie zajišťují fotovoltaický panel a větrná turbína, hluboká studna poskytuje výbornou vodu. Důmyslně sbírají dešťovou vodu pro skleník a záhonky. Majitel se nadšeně pustil do včelaření, na jejich pozemku mají místo také ovce s kozami a slepicemi.

Nadšení realizátoři odvedli obrovský kus práce, vytváří svůj prostor v souladu s přírodou a se sebou, nebojí se experimentovat. O svých zkušenostech a postřezích píší na webu a po domluvě lez jejich pozemek navštívit.