Horní mlýn

Projekt Horní mlýn ve Křtinách majitelé budovali s úmyslem vytvořit zde místo pro vzdělávání - praktické semináře pro studenty i širokou veřejnost.

Díky svému umístění pod hrází, dnes již vypuštěného rybníka, a potokem na pozemku se mohou, jako jedni z mála, pochlubit mokřadem na vlastním pozemku. Kromě mokřadu vybudovali pro své potřeby koupací jezírko s výbornou samočistící schopností. Na pozemku je část určená k pěstování bylin, zeleniny a květin, jsou zde vyvýšené záhony, majitelka pro pěstování využívá treláže u jižní chráněné stěny domu, zde pěstuje úspěšně rajčata, která navzdory vlhkému klimatu netrpí plísněmi. Na zahradě je mnoho starých odrůd ovocných stromů (například třešní), které jsou postupně obměňovány, a také doplňovány o u nás méně obvyklé stromy a keře. Ty jsou vysazovány i do jedlého živého plotu.

Velký zájem vzbuzuje objekt samotného mlýna, který byl rekonstruován dobovými technikami za použití přírodních materiálů a zčásti je již dokončena vestavba vnitřních příček z balíků slámy, které jsou omítány hliněnou omítkou. Mnoho starých postupů sami vyzkoušeli a na seminářích je můžete vyzkoušet i vy. Na střeše jsou fotovoltaické panely. Majitelé se rádi podělí o zkušenosti s provozem kořenové čističky odpadních vod dimenzovanou pro více osob.