Ořešínský Tschurbes

Na zahradě naleznete velké množství smysluplně instalovaných permakulturních vychytávek", které využívají a nechávají prostor sílám přírody a ulehčují práci.

V designu své zahrady Helena Vlašínová bohatě využívá znalostí o pěstování rostlin v souladu s přírodou, tvorbou biozahrad, permakultury včetně využívání planých rostlin pro kuchyň i zahradu. Na zahradě jsou uzavřené koloběhy energií, použité a odložené věci dostávají nový smysl tím, jak jsou účelně a nápaditě využívány k vytváření zahrady. Originálně zakomponované jsou i nejnovější výrobky – gabiony, IBC nádrže na vodu, fotovoltaické panely pro pohon čerpadla a do sušičky. V designu je také účelně zakomponován chov slepic a indických běžců. Na záhonech, naleznete promyšlená společenstva roslin a bylin, smíšené kultury, pěstování choulostivější zeleniny usnadňují sluneční pasti a obsluhu vyvýšené záhony, které se zde hojně využívají. Byliny se používají k ochraně rostlin včetně stromů před škůdci. Kromě tradičních ovocných stromů jsou zde i méně známe druhy – kdouloň, moruše, fíkovník, arónie, otužilé a chutné josty. Nezapomíná se i na budky pro ptáky, netopýry, tůňky pro žáby a kachny, pítka pro ptáky, hmyzí domek a hadník.

Zahrada neslouží jen k pěstování ale i k relaxaci lidí, pro ně je zda krásné koupací jezírko s posezením. O svých zkušenostech Helena napsala knížku Zdravá zahrada, kterou všem zájemcům vřele doporučujeme.