Spolek Malá jižní stráň

Projekt Spolku Malá Jižní stráň odstartoval v roce 2013 koupí pozemku v Českém středohoří jako rodinný záměr - bydlet v krajině a zásobit se vlastní čistou zeleninou a ovocem.

Na slunných výrazně svažitých pozemcích vznikla dřevostavba se solárními panely pro sezónní ohřev vody, topným systémem na dřevo pro vaření i akumulaci teplé vody, kořenovou čistírnou odpadních vod a skleníkem pro produkci vlastních sazenic a zeleniny. 

Kolem domu je zeleninová zahrada s aktuální rozlohou 400 m2, kde pěstujeme rozmanité druhy zeleniny, některé z nich jsou starými či rodinnými odrůdami. Zeleninové záhony doplňují keře s drobným ovocem či menší stromy. Trvalkové a bylinné záhony jako pastva pro včely i k použití v kuchyni a domácí lékárně.  Dále sad s retenčními rýhami a jezírky pro akumulaci vody i jako biotopy pro různé druhy živočichů. V sadu jsou vysazeny také staré či krajové odrůdy vysokokmenných stromů s keřovými a bylinnými společenstvy a potkáte tam i hejno slepic.

V prostředí naší vesnice, již ve spolupráci s dalšími lidmi, realizujeme výsadbu aleje vysokokmenných ovocných odrůd, pečujeme o staré místní ovocné stromy, začali jsme projekt na obnovu místní návsi a nabízíme praktické vzdělávací kurzy pro pěstitele zaměřené na udržitelnou produkci potravin.

Hlavní zkušenost a inspirace, kterou u nás můžete dostat: 

  • funkční samozásobitelská zeleninová zahrada, založená na zdravé půdě s vysokou schopností vstřebat a udržet vláhu, prospěšných vztazích a stále osázených záhonech
  • pěstování na terasách a sad ve svahu
  • ošetřené, určené a plodící předválečné ovocné stromy
  • zadržování a akumulace vody – swejly, zádržné brázdy, jezírka, zádrž dešťové vody, rozvody závlahy
  • mnohaletá zkušenost s kořenovou čistírnou odpadních vod a zpětné využití přečištěné vody
  • férový chov kura domácího 
  • místně typické, CHKO citlivé řešení nové dřevostavby
Radka a Jakub představili svoji cestu ke krásné zahradě a bydlení v rámci Permakulturní konference v listopadu 2021