Projekt Kopřiva & Kopřiva, Uhříněves

Permakulturně řešená zahrada u městského rodinného domu, zajímavá rekonstrukce stavby s pomocí slámy a hliněných omítek.

Tento projekt bude cennou inspirací pro každého, kdo řeší v permakulturním duchu městskou zahrádku u rodinného domku, a také soužití několika generací, kde je třeba respektovat požadavky malých dětí, a také zachovat určitou úpravnost a úhlednost pozemku, a přitom aplikovat prakticky všechny obvyklé permakulturní postupy. Poblíž obytného domu jsou plochy pro hry dětí, stranou po okrajích a v zadní části pozemku najdeme polykultury zeleniny, trvalek a drobného ovoce. Zahrada má vzrostlé ovocné stromy, divočinu s útočištěm pro ježky, chov kachen indických běžců, využívá se mulčování i treláže. Nově jsou vysazeny staré odrůdy a méně běžné ovocné dřeviny. Paní domu se věnuje také semenaření, mj. ve spolupráci s Gengel o. p. s.

V horním patře domu ze 30. let jsou využity izolace ze slámy a hliněné omítky a konstrukce z přírodního dřeva, výsledkem je neobyčejně krásný a přitom nevtíravý a přirozeně působící interiér, jehož autorem je architekt Oldřich Hozman.