Bylinková farma

Na okraji obce Jarohněvice u Dubňan vzniká na ploše 2,5 ha od roku 2016 jedlý les s rozsáhlým pěstováním bylinek, s mokřadem a s prostory a zákoutími určenými pro různé výukové aktivity, dílny, meditace a podobně.

Velkoryse pojaté a pestré výsadby dřevin jsou většinou na počátku růstu, na pozemku je jen několik vzrostlých stromů. Postupně se tu budou vyvíjet remízky, pásy stromů a keřů a společenství dřevin a bylin. Na pozemku jsou vymezeny zóny, k bydlení zatím slouží mobilní domek a nejblíže k němu najdeme zvýšené záhonky s výsadbami zeleniny a bylin, ale celkový koncept se ještě změní, až bude postaven dům k trvalému bydlení rodiny. Ten bude navržen podle zásad feng šuej, takže do budoucna návštěvy najdou inspiraci i v této oblasti.

Ze zvířat jsou tu chovány slepice, v plánu je chov ryb a včel. Nezapomíná se na četné úkryty pro hmyzí pomocníky.

Rostliny

Kolem pozemku vzniká ve 3 řadách živý plot s různými krajovými druhy. Dále je vysázen ovocný sad s více než 30 stromy starých odrůd. Také zde vznikla rozsáhlý houbový koutek s různými druhy hlív, reishi, shitake, maitake a další.

Vyvýšené záhony se stále rozšiřují a pán domu se v nich zdokonalil natolik, že nabízí zdarma ukázku a zaškolení, jak si jejich stavbu nejen co nejvíce zjednodušit, ale zároveň i vytvořit dílo pohledné pro oko. Do budoucna hodlají majitelé projektu nabízet k prodeji, momentálně jsou v nabídce domácí vajíčka.

Zvířata a mokřadní biotop

Slepičí traktor o obvodu přes 50 metrů se neustále přesouvá, a slepičky tak pomáhají v odplevelování a zbavování se rákosu, kterého je na pozemku požehnaně.

Majitel projektu je vášnivý rybář, proto má v plánu zvelebení a znovuobnovení zavezeného mokřadu.

Jakou pomoc projekt uvítá

Majitelé postupně likvidují rákos, ten je pro zájemce k dispozici jen za odvoz.

Dále jsou vítání lidé, kteří by chtěli pomoci v realizaci, sadbě i sekání křovinořezem. Noclehy a jídlo majitelé zajistí přímo na pozemku.

Hodí se i pomoc s mokřadem, pokud by měl někdo zájem podívat se, pomoci nebo poradit, jak na to, je také vítán.

Majitelka projektu Hanka je momentálně (srpen 2018) na mateřské dovolené a věnuje se plně malé dcerce a pozemku, jak jen to jde, proto jsou dobrovolníci vítáni s otevřenou náručí.

Plány na ženské terapeutické studio

Majitelka projektu Hanka je terapeutka čínské medicíny, pracuje s jehličkami, baňkami a bylinkami. Dále provádí lymfatické a těhotenské masáže, také ženskou bylinnou napářku jako první salon v České republice, dále Dornovu metodu a je instruktorka jógy.

Kromě domu a stodoly v místě také vyroste prostor pro studio, kde budou probíhat různé bylinkové kurzy, kurzy vaření a pečení podle čínské medicíny a masáže. V plánu je umístění červeného stanu, kde se budou konat různé setkání žen a čarování 

„Mým posláním je mimo jiné i péče o ženy, pomoci jim nalézt zapomenutou sílu a péče o ženy, které chtějí otěhotnět, otěhotněly nebo porodily. Proto buďme vědomé, milé ženy, a nezapomínejme na sílu, kterou máme,“ říká Hanka.