Permakulturní zahrada a osivo – kurz na Vlčí Hoře – říjen 2022

Kurzy o permakulturních zahradách a uchovávání osiva se s Katkou Horáčkovou na této zahradě konají už 11 let 🙂

Začalo to všechno tím, že se tu odehrávaly víkendové brigády při zakládání první části zahrady, zvané kdysi ZAHRADA DOBRA. O tom si můžete pustit přednáškové video tady:

Od té doby narostla zahrada do krásy a dospělosti, stromy a keře začaly plodit a trvalky se úspěšně vysemeňují a stěhují se z místa svého původního zasazení. Z odpoledních brigád se vyvinuly stálá pracovní místa, a probíhají tu pravidelně víkendové kurzy zaměřené na témata zahradní a zejména aromaterapeutická. Zázemí máme v učebnách společnosti Nobilis Tilia, občerstvení zajišťuje čajovna a kavárna.

Tentorkát jsme se sešli v podzimním čase na Vlčihorské zahradě v menší skupině účastníků, o to více jsme se mohli věnovat individuálním otázkam a zároveň jít v tématu osivaření více do hloubky. Tento praktický kurz je totiž zaměřený na zakládání zahrady a osivaření v malé zahradě, určený pro začátečníky i pokročilé zahradníky.

Sešli jsme se na zahradě, která byla založena jako jedlá, bylinková, částeční lesní, permakulturní a užitková, krásná, produkční a výuková. Celý tento proces jsme společně prozkoumali a dozvěděli se:

  • jak naplánovat zahradu podle toho, co od ní očekáváme
  • prošli jsme proces permakulturního designu a permakulturní principy
  • koloběh živin v půdě a v zahradě
  • o důležitosti krajových odrůd zeleniny i ovoce
  • jak zamezit nechtěnému sprášení a jak udržet čistotu odrůd
  • jak a kdy osivo správně sbírat
  • jak a proč ho čistit, sušit a jak uchovávat, aby si udrželo svou klíčivost
  • vyzkoušeli jsme několik technik a triků na čištění osiva

Během neděle, když se vyčasilo, jsme sbírali osivo přímo z dozrávajících rostlin v zahradě, aby se nevysemenilo všude a také aby bylo co vyměňovat na příštích setkáních.

Ke každému praktickému kousku na zahradě patří i kus teorie, a tak tu máme pár pomocníků (slovy tři plakáty z kurzu).