Čokoláda, dort a společná radost

Tento článek je potvrzením, že i permakulturní přátelství prochází žaludkem. Velice mě potěšilo emailové vánoční psaní Renaty Trtíkové, které mělo v názvu „poděkování za dobrodružství s permakulturou v tomto roce“. A tak jsem ji požádala, aby popsala svoji cestu k tomuto propojení : dobré jídlo – pěstování – permakultura – nová přátelství, a samozřejmě jsem velmi ráda, že jsme k tomu dostali i skvělý recept na čokoládový dort ! Můžete si jej tedy vyrobit kdykoliv a kdekoliv, třeba proto, že na vás na konferenci v listopadu nevyzbyl 🙂

Příběh čokoládového bezlepkového veganského dortu pro oceněné Ukázkové permakulturní projekty roku 2021 začal už v roce 2020, konkrétně v prosinci. Jak? Po delším váhání jsem se rozhodla zakoupit vstupenku na konferenci Zpátky k jídlu a podpořit tak práci nejen mojí kamarádky – spoluorganizátorky konference – ale i všech účinkujících. Celý rok 2021 jsem chodila kromě jiného pomáhat do Přírodní zahrady Satureja u nás v Nymburce a pak kuchařsky zkoumat všechny dary z této zahrady. Po drobných peripetiích roku 2021, byl den konference o jídle a zemědělství stanoven až na 8. září 2021.

A tam pomalu spolupráce s Permakulturou CS začala nabývat konkrétní obrysy. Důkladně jsem prozkoumala jejich stánek s knihami, mluvila s Katkou Horáčkovou a Lenkou Mořkovskou, jednoduše jsem se inspirovala. Vtipné a příjemné překvapení pak bylo, že o necelý týden později jsme se ve stejném složení setkaly v Přírodní zahradě Satureja v Nymburce, kde Katka i Lenka a další „hodnotitelky“ obdivovaly její zákoutí a fotily, hovořily s Jiřinou Kellymanovou, zatímco já jsem pomáhala s přípravou občerstvení. A právě tam to začalo. Katku napadlo během společného posezení kolem venkovní pece na chleba i na závin, že bych mohla nějaké dobroty přivézt i na listopadovou konferenci. A protože se chuťové buňky návštěvnic dostatečně přesvědčily, přišla pak i otázka, zda bych mohla připravit slavnostní dort pro nové ukázkové projekty. Jedinou podmínkou pak bylo, aby byl VEGAN a BEZ LEPKU.

Tak začalo moje pátrání po ideálním receptu. Věděla jsem, že francouzské recepty jsou tou cukrářskou jistotou, která nezklame. V úzkém výběru skončily tyto: Gâteau au chocolat sans gluten moelleux (Čokoládová bezlepkový veganský koláč), Gâteau au yaourt végétalien et sans gluten (Jogurtový bezlepkový koláč) a Gâteau à la courgette et aux épices (Dýňový koláč s kořením). Protože se konference Permakultury CS konala v polovině listopadu 2021, není překvapením, že vyhrál recept se spoustou čokolády!

Vtipné na tvoření je, že v den, kdy se celé dílo odhodláte vytvořit, vám něco řekne: „ A co kdyby ses podívala na recepty ještě sem?“ A tak byl dort vytvořen ze tří pater, dvě patra tvořily recepty Brownie z fazolí adzuki a Arašídové puffy z kuchařky Kateřiny Winterové Jíst a žít. Vrchní patro pak francouzským receptem, který jsem pro vás přeložila.

A zde je tedy můj oblíbený francouzský recept.

Pro tento recept je dobré si předem připravit jablečné pyré.

Jablečné pyré

800 g jablek (nejlepší jsou ta na pečení nebo vaření, já použila starou odrůdu Jeanne Hardy)

100 ml vody

150 g cukru

vanilka nebo vanilkový cukr

šťáva z půlky citrónu

Jablka oloupeme, nakrájíme na menší kousky, podlijeme vodou, přidáme citrónovou šťávu a vaříme do konzistence pyré.

A teď slibovaný recept na Čokoládový bezlepkový veganský koláč:

Suché ingredience

100 g třtinového cukru

220 g rýžové mouky

40 g kukuřičného škrobu

100 g kakaa

40 g mandlové mouky nebo nastrouhaného kokosu

2 kávové lžičky jedlé sody

Mokré ingredience

500 ml sójového mléka

1 polévková lžíce jablečného octa nebo citrónové šťávy

100 g jablečného pyré

100 ml olivového oleje (já použila slunečnicový)

Poleva na dort

200 g tmavé čokolády

4 polévkové lžíce kokosového oleje (já použila slunečnicový)

8 kávových lžiček nastrouhaného kokosu nebo mandlové mouky

Postup

1. Troubu předehřejeme na 180 stupňů.

2. Připravíme si dvě mísy. Do první mísy vlijeme sójové mléko a jablečný ocet/citrónovou šťávu a necháme odpočívat 5 minut. (To je velmi důležité a čas nekraťte nebo neprodlužujte.) Po 5 minutách vmícháme jablečné pyré a olej.

3. V druhé míse smícháme suché ingredience.

4. Do mísy se suchými ingrediencemi vlijeme obsah první mísy a dobře promícháme metličkou.

5. Olejem vymažeme formu (24cm) a vlijeme do ní těsto. Dáme do předehřáté trouby na 45 minut. Hotový koláč necháme vychladnout ve formě.

6. Připravíme polevu. Ve vodní lázni necháme roztát čokoládu, olej a nastrouhaný kokos/mandlovou mouku.

7. Polevu necháme zchladnout, občas jí promícháme a pak ji nalijeme na vychladlý koláč a uhladíme.

8. Připravený koláč necháme chladit v lednici nejméně 2 hodiny.

Přeji vám všem Bon appétit!

Renata Trtíková

společná radost a těšení se na čokoládovou specialitu 🙂