Zahradní lázně Hasina

Zahradní lázně Hasina jsou projektem, který, jak už sám název napovídá, snoubí ukázku zahradničení za pomoci permakulturních principů s aktivitami, podporujícími zdravý životní styl a sebepéči.

Hospodářství o rozloze 3 500 m2 se nachází na okraji malé obce Hasina ve středních Čechách. Projekt je postupně realizován od roku 2017. Realizátorka Vlasta Hlinková tady od té doby zapáleně pěstuje rozmanité druhy zeleniny a bylin. Nalezneme zde i řadu ovocných stromů. K pěstování je využíváno záhonů vyvýšených i hloubených, pěstování v patrech, treláží. Specialitou je vyvýšený a zároveň krytý záhon na rajčata se samozávlahou hliněnými kapslemi Olla. K vidění jsou tu i ukázky guildů – podsadby stromů a keřů.

Výměra pěstební plochy je dostatečně velká na to, aby výnos z ní obyvatele domu v případě nouze bezpečně uživil. V současné době o úplnou potravinovou soběstačnost neusilují a diverzitu si doplňují i z dalších zdrojů.

Vlasta je nadšenou bylinkářkou s nadáním pro vytváření nových a neotřelých receptur.  Při rekonstrukci střechy – na kterou přibyly solární panely – vznikla pod střechou unikátní velkokapacitní solární sušárna na byliny.

Dominantu tvoří vyvýšená plošina, na níž je situováno velké dřevěné pódium sloužící jako místo pro setkávání lidí, pozorování zahrady či meditaci za poslechu zvuků přírody. Další strukturou je temazcal, indiánská potní chýše, která nabízí prostor k pořádání ceremonií. V neposlední řadě stojí za zmínku malá poustevna, co by vhodné útočiště pro pobyty ve tmě.   Karavan v zahradě bude už sloužit pro letní ubytování návštěv (dříve dočasná a provizorní sušárna bylin).

V domě i v zahradě jsou umístěny separační toalety, jejichž obsah je následně kompostován a využíván k zúrodňování půdy. Na pozemku je umístěna kořenová čistička a jsou tu chovány slepice zachráněné z velkochovů. Lze zde najít řadu inspirativních příkladů upcyklace, tedy kreativního využití starých věcí k novým praktickým účelům.

Zahradní Lázně Hasina byly představeny na Permakulturní konferenci 2022. Vítejte v Lázních!