U kozy a petržele

Jsme malá rodící se smíšená farmička na pokraji Ždánického lesa (30 km východně od Brna). Koza v názvu zastupuje naše zvířectvo (momentálně máme 14 koz a 15 oveček s kůzlaty a jehňaty, několik kachen indických běžců, slepice, dva koně, dvě želvy, dva králíky, kočky a psy), petržel potom rostlinstvo - čili zeleninu, ovoce a bylinky...

Jsme rodina žijící už pár let v malé vesničce na pokraji Ždánického lesa (30 km východně od Brna). V roce 2012 jsme se rozhodli pořídit si dvě kozy a ovečku, abychom měli zdravé a k planetě šetrné mléko pro děti. Zvířata nás však okouzlila natolik, že jsme se rozhodli vybudovat malou rodinnou farmičku. Koza v názvu hospodářství zastupuje naše zvířectvo (momentálně máme 14 koz a 15 oveček s kůzlaty a jehňaty, šest kachen indických běžců, tři slepice, dva koně, dvě želvy, kočky a psy), petržel potom rostlinstvo – čili zeleninu, ovoce a bylinky. Tím, že začínáme s láskou a nadšením, ale bez velkých předchozích zkušeností s hospodařením, přicházíme k přísloví, na které název naráží. Učíme se však s radostí a troufáme si tvrdit, že se u nás zvířata a povětšinou i rostliny mají dobře. Navíc bychom rádi přizvali další kurážné jednotlivce i rodiny, kteří mají rádi přírodu a zvířata, a nemají štěstí v ní žít. Mohou s námi naši radost sdílet a občas se alespoň na chvíli stát farmáři. I když si třeba dnes myslí, že hospodaření rozumí jako koza petrželi.

Na léto hledá farmářská rodina Kutáčkových pravidelně dobrovolníky, kteří by si chtěli na vlastní kůži vyzkoušet práci na kozo-ovčí farmě. Potřebují pohlídat hospodářství a svěřit někomu do péče 14 koz a 15 oveček s kůzlaty a jehňaty. Zájemce zaučí. Je třeba každý den ráno kozy a ovečky nakrmit a vyhnat na pastvinu, večer zase přihnat domů z pastvy, dávat jim na noc seno, čistit chlívek a výběhy. K dispozici je celý dům se zahradou, k práci se zvířaty ovčácký pes. Můžete si taky vyzkoušet i vyšší level – s dojením a zpracováním mléčných produktů. Termíny možných zástupů sledujte před létem na webových stránkách nebo na facebooku.