Ekozámeček Stroupeček

Zakladatelé mají velké plány s perspektivou vybudování soběstačné alternativní komunity, která by zde hospodařila permakulturně.

Území projektu se oficiálně nazývá Chráněné území nadregionální biocentrum Stroupeč (Památné stromy Stroupeček). Leží asi 3 – 4 km severozápadně od města Žatce na samotě mezi obcemi Stroupeč a Přívlaky. O zámeckém sídle Stroupeček nacházíme první zmínku v souvislosti s obcí Stroupeč v roce 1291.

Ekozámeček Stroupeček je malá komunita s potenciálem, která před víc jak deseti lety začala, na samotě mezi obcemi Stroupeč a Přívlaky, pečovat o rozpadající se zemědělskou usedlost z 13. století a přilehlý zanedbaný park s 500 let starými památnými duby, v blízkosti je též meditační labyrint.

Komunita nachází způsob jak stavení opravovat s použitím recyklovaných materiálů a jak s minimem peněz a nekonzumními životními nároky žít pěstováním vlastního jídla co nejsoběstačněji v souladu s přírodou. Díky tomu jsou celoročně plně soběstační v pěstování brambor, fazolí nebo kukuřic indiánské odrůdy malované hory. O něco méně než celý rok jsou soběstační dále třeba v pěstování dýní a topinambur. Kromě pěstování zeleniny a ovoce také chovají několik slepic a koz.

A současně s humorem, láskou k moudrosti a špetkou umění tvoří alternativní oduševnělý experimentální prostor k seberealizaci.

V roce 2019 proběhla prezentace projektu na Permakulturní konferenci v Praze – tady je záznam