Proč se bez probiotik neobejdeme? My, ani naše zahrada.

Věděli jste, že mikroorganismů máme v těle víc než lidských buněk? A že když „špatné“ bakterie přemohou ty “dobré”, můžeme onemocnět? Pokud naopak nastolíme v těle harmonii a převažují ty užitečné (probiotické), jsme odolnější, máme lepší náladu, zažívání i imunitu. A totéž platí pro rostliny a půdu.

Mezi ty nejznámější užitečné mikroorganismy patří třeba laktobacily, bakterie mléčného kvašení. Dnes už díky mnoha výzkumům prokazatelně víme, jak obrovský pozitivní vliv mají na naše zdraví, pohodu a celkovou kondici. Pod pojmem probiotika se nám většinou vybaví živé bakterie, které udržují ve formě náš trávicí systém a imunitu. Ale napadlo vás někdy, že když probiotika nalijete do záhonu nebo do květináče s fíkusem, prokáží vám také skvělou službu? Samozřejmě rostlinám neuděláte radost jogurtem nebo probiotiky která kupujete pro sebe. Je potřeba sáhnout po probiotikách upravených na míru právě rostlinám. U nás probiotika pro rostliny můžete sehnat od značky weiki.

Není užitečných mikroorganismů v přírodě dost?

Většina půd bohužel trpí dlouhodobým deficitem prospěšných bakterií. Ať už je to dáno nesprávnou péčí nebo nadužíváním minerálních hnojiv, nedostatek užitečných mikroorganismů naruší potravní řetězec přirozených obyvatel půdy. A to zase vede ke zhoršení kvality půdy a oslabení rostlin. Cesta z tohoto koloběhu nevede přes chemické postřiky, ale přes obnovu přirozené rovnováhy půdního mikrobiomu.

Když věnujete větší péči půdě, budete mít méně práce s ošetřováním slabých a napadených rostlin!

Vraťme půdě život

Probiotika pro rostliny weiki obsahují vyváženou směs užitečných mikroorganismů. Díky nim rostliny lépe zakoření, získají z půdy mnohem víc živin, více porostou i pokvetou a dokážou se lépe bránit jakémukoli stresu. Vy sklidíte větší úrodu i sladší plody a zahrada bude celkově v lepší kondici. Přesvědčivé výsledky uvidíte už po měsíci používání. 

Jak to funguje?

  • Silnější kořeny. Prospěšné mikroorganismy povzbuzují rostliny k tvorbě kořenových výměšků, a tím výrazně zvětší jejich kořenový systém. A silné kořeny znamenají, že je silná celá rostlina. Protože nejen, že má rostlina díky pořádnému kořenovému systému mnohem větší stabilitu, ale také dosáhne pro živiny i vodu do hlubších vrstev půdy.
  • Lepší výživa. Miliardy užitečných pomocníků rostlině pomáhají s transportem živin a těžko stravitelné krmení upravují do formy, kterou rostlina dokáže lépe využít. Průběžně také rostlinám servírují optimální dávku fosforu a draslíku, prvků, které nejvíce ovlivňují chuť a kvalitu úrody.
  • Větší a sladší úroda. Díky lepší výživě později sklidíte třeba sladší rajčata nebo hrozny. Kvalitní přirozená výživa má také pozitivní vliv na plodnost i kvetení. Zeleniny i ovoce se urodí víc. Třeba okurek můžeme vypěstovat téměř o pětinu více, úrodu hroznů můžeme zvýšit dokonce o 40 %. U květin má probiotická zálivka zase pozitivní vliv na množství a krásný vzhled květů.
  • Větší odolnost. Produkované fytohormony dodají rostlinám sílu zvládat stres a změny prostředí, bojovat se suchem, mrazíky nebo lijáky a bránit se chorobám i škůdcům.
  • Ochrana před nemocí. Probiotika brání šíření nemocí i plísní a potlačují procesy zahnívání listů, plodů i kořenů. Potlačují choroboplodné mikroorganismy i škůdce. Berou jim „krmení“ a produkují kyselinu mléčnou i další látky, které omezí množení patogenů.Patogeny si navíc většinou troufnou jen na slabší kusy. Zdravé rostliny ošetřené probiotiky raději nechají na pokoji.
  • Rychlejší regenerace. Pokud už rostlina onemocní, probiotika zpomalí nástup choroby a zmírní její průběh. Rostlinky se také rychleji zregenerují.
  • Kvalitní půda. Probiotika zlepšují strukturu a úrodnost půdy. Rozkládají celulózu na hemicelulózu, která dokáže zadržet až šestisetnásobné množství vody, než sama váží. Díky tomu půda mnohem lépe hospodaří s vodou.
  • Ekologické řešení. Probiotika jsou zcela neškodná a ekologická, takže jimi můžete úplně bez obav ošetřit i bylinky, okurky nebo saláty. Pomáhají všem rostlinám.

Více informací najdete na www.weiki.bio

poznámka redakce: budeme rádi, když nám pošlete svoje vlastní zkušenosti s probiotiky od weiki, stejně jako o dalších podpůrných metodách, které u vás na zahradě fungují.
tento článek vznikl jako podpora inzerce pro dotisk Klíče k soběstačnosti 12 – Jedlý les, a platí k němu nabídka 10% slevy na nákup WEIKI pro zeleninu na celý DUBEN 2022