Festival Zázračná planeta v Bečově nad Teplou

Bečov nad Teplou je městečko v západních Čechách, kde najdeme mimo jiné botanickou zahradu. Ta se každý rok uprostřed prázdnin stává dějištěm ekologicko-hudebního festivalu Zázračná planeta země. Festival pořádají ZO ČSOP Berkut a DVP. Letošní třetí ročník se konal od 4. do 8 srpna a nechyběl na něm stánek naší organizace Permakultura CS.


Bylo to příjemné setkání lidí, kteří se sice ještě neznají, ale mají spoustu společného a mají si o čem povídat. Samozřejmě jsme proapgovali permakultura, protože spousta lidí sice toto slovo zná, ale neví přesně, co si pod ním má představit. Nabízeli jsme naše publikace, největší zájem byl o letošní novinku Lokální a alternativní ekonomické systémy. Není divu, že právě toto téma budí tolik zájmu – farmařit bude jen málokdo z nás, ale nikdo se nevyhneme vydělávání peněz a nakupování.


Místo konání mě okouzlilo. Bečovská botanická zahrada je sice v kopcovitém terénu, ale na začátku je plochá část, kde je snadné postavit stany nebo stánky. Přespat se dá v těsné blízkosti festivalového dění, přímo v areálu botanické zahrady. Celou dobu zněla na festivalu pohodová hudba, slyšeli jsme didgeridoo, alikvotní zpěv a folk i kytaru. Progam byl připraven i pro děti a pokud je nezaujal, vždycky si ještě mohli hrát na obrovské hromadě písku nebo se vykoupat v rybníce. Nechyběly ani stánky se zajímavým zbožím, mohli jsme si koupit knihy, šperky, oblečení, pískové mandaly, vyrobit si vlastní bosonohé sandály nebo zabubnovat na bubínku. Zmínila jsem jídlo? I to bylo trochu jiné, než bývá na velkých masových akcích. Sladké i slané, co si kdo přál. Ochutnala jsem například výbornou pomazánku z červené čočky, ale mým oblíbeným místem byla čajovna se specialitami jako je pu-erh nebo sencha.


V jednom stánku bylo také dařiště, místo, kde jste mohli darovat cokoliv, co už vám nepřináší radost ani užitek, případně si něco vybrat z dárků, které tam čekaly. Dařiště pořádal Hearth.net, síť lidí, kteří se obdarovávají.


Pokud byste sami chtěli přispět k programu festivalu třeba seminářem nebo výtvarným workshopem, stačilo zapsat čas a místo na velkou tabuli a čekat na zájemce. Bohužel jsem nestihla ani nic uspořádat ani se zúčastnit, ale moc se mi líbí myšlenka, že se z obyčejných návštěvníků stanou spolupořadatelé.
Až budete dělat plány na příští léto, určitě myslete i na festival Zázračná planeta Země, protože to je akce, která stojí za návštěvu.