Jaká byla Konference Permakulturní dům 2016 ?

O víkendu 19. – 20. listopadu 2016 jsme uspořádali v Praze na Toulcově dvoře konferenci na téma, které snad nikdo u nás ještě nepředhodil k diskusi odborníkům i veřejnosti: co to vlastně je permakulturní dům?

Jednalo se už o třetí podobné setkání na Toulcáku v předvánoční době, loni jsme měli téma „Permakultura ve městě“ a předloni „Hnutí Transition“ a zatím se nám návštěvníci vždycky pohodlně vešli do Velké přednáškové místnosti. Letos to bylo úplně jiné – navzdory prodlouženému víkendu se státním svátkem zřejmě zafungovalo stavitelské téma i hvězdná jména, která se objevila v programu, a v sobotu se nám už od rána na konferenci hrnuly davy lidí. Velká přednášková místnost praskala ve švech hlavně při sobotním vystoupení Jardy Svobody a nedělní besedě Jardy Duška, to by nepropadl špendlík, lidé seděli na polštářcích na zemi a byli natlačení i v kuchyňském koutě. Ale nějak jsme se přece jen vešli a atmosféra byla nadšená a báječná.

V sobotu dopoledne byl na programu blok praktických řešení – kompostovací záchody poutavě a vtipně představili Franta Kurtin (ecoshop.cz) a Milan Suchánek (permanet.cz), o „vychytávkách“ při plánování novostavby pasivního domu mluvil Václav Šváb (o. s. Envis), český patent mimořádně úsporného ohřevu vody Dalyn představil Josef Kadleček, trochu jsme společně představili princip Trombeho stěny místo nemocného pana Merxbauera a program jsme doplnili vystoupením Standy Milera, který představil Akademii soběstačnosti (akademiesobestacnosti.cz), kde je k nalezení spousta on-line přednášek nejen o přírodním stavění, ale taky o permakultuře a dalších spřízněných tématech.

Po obědě nastal zlatý hřeb dne, prezentace Jardy Svobody o vlastních zkušenostech ze stavění dřevěného domku a velkého srubu (ten se ještě dokončuje), ale také o filozofii staveb vůbec. Jarda nezklamal, všichni ho poslouchali téměř bez dechu. V podvečer pak program uzavřela prezentace ostrovního systému Karla Otýse a Marie Bartoníčkové (nezavislydum.cz), což jsou charismatičtí a zábavní manželé a z jejich vyprávění si představíte opravdu plasticky, jak takový život na samotě s vlastními zdroji elektřiny a vody vypadá.

Nedělní dopolední blok byl zaměřený na filozofii bydlení a permakulturní řešení ve městě. Místo plánovaného Michala Šperlinga vystoupil a představil kořenové čistírny ve městě Jiří Říha, prezentaci o zachycování a využívání dešťové vody měl Jiří Jakl ze Zvonečníku. Následovala Adéla Hrubá, která představila projekt Permakultura a děti podpořený Erasmem (Children in Permaculture) a nový systém rozhodování ve skupinách – sociokracii, po ní nastoupil Petr Hájek (atelierhajek.com) s tématy osobních domů, domů naruby a a koncepcí ekovesničky Soma – vesměs jde o řešení, která se poctivě a radikálně snaží změnit ustálené představy a normy a dělat věci jinak. Následovala Radka Pokorná z Kokozy a nejprve promítla kraťoučký filmík o japonském domě, kde si zaměstnanci pěstují zeleninu do kantýny (samozřejmě jen malou část) v kancelářích a zprostředkovává jim to vazbu k přírodě, a pak mluvila o tom, že Kokoza dělá něco trochu podobného v Praze ve spolupráci s IBM a podobnými firmami. Jde sice o hydroponii s umělým přisvěcováním, tedy technokratickou metodu oblíbenou u growerů konopí, jenže Kokoza nepoužívá chemická hnojiva, ale žížalí čaj, což mi přijde jako dobrá myšlenka. Samozřejmě že tohle už některým lidem přišlo trochu zbytečné, když jsou v Praze (na rozdíl do Japonska) kolem budov trávníky, kde lze zřídit jedlé zahrádky či záhonky. Ale věřím, že existují lidé, kteří opravdu potřebují „experimenty“ s jedlými bylinkami a saláty přímo uvnitř budov, aby to pro ně bylo zábavné, a jak se říká, chytí se drápkem… Tenhle už dost nacpaný blok jsem uzavřela já s kraťoučkou prezentací „koldomu“ (moje označení – správněji družstevního domu s cohousingem) v Berlíně, kterým nás v roce 2011 provázel náš německý permakulturní kamarád Kipper a kde osazenstvo provedlo spoustu adaptací klasického činžáku na ekologičtější režim.

No a všechno uzavřela filozofická tečka Jardy Duška, který s námi hodinku besedoval nejen o stavění superadobe domku, který před několika lety zrealizoval v Jindřichovicích pod Smrkem, ale o člověku a jeho možnostech vůbec, mimo jiné o vyrůstání dětí úplně bez škol (unschooling) a o tom, jak nám škodí myšlenky (míněno zavedené, „kamenné“ koncepty). Jakmile narazil na diskutující oponenty, dostal se do varu a byl by vydržel ještě mnohem déle, ale museli jsme pokračovat v programu… po obědě na nás totiž čekalo ještě setkání Sítě permakulturních projektů ČR, ale o tom napíšu zvláštní pidireportáž.

O pauzách konference měly bylinkářskou a semenářskou poradnu Katka Horáčková a Adéla Hrubá a sál lemovaly infostánky sponzorů a spřízněných aktivit: ekologické drogerie Bio-D (nákupy on-line), ekologického květinářství Green Decor, které nám přineslo nádherné kytice (lokální a sezonní), Pravého domácího časopisu a občerstvení z farmy Uchované semínko, což je jeden z našich ukázkových permakulturních projektů. A my jsme ovšem prodávali naše tiskoviny a nabízeli letáčky kurzů a burzu semínek a různých domácích výrobků a produktů, co kdo donesl.

V tradici těchhle podzimních setkání určitě chceme pokračovat a už se rýsuje příští téma na listopad 2017 – Permakulturní farma.