Ukázkové přírodní zahrady dolního Rakouska

Alena Gajdušková

Koncem srpna letošního roku občanské sdružení Přírodní zahrady, partnerská organizace rakouské “Natur in Garten”, zorganizovalo jednodenní komentované exkurze po Ukázkových přírodních zahradách Dolního Rakouska.

V městečku Schiltern žije pouhých 650 obyvatel, ale může se chlubit dvěmi unikátními výletními cíli, které ročně navštíví více jak 120 000 návštěvníků z celé Evropy.

Kittenbergovy zážitkové zahrady

První zastávkou naší výpravy v Schilternu byl pětihektarový areál Kittenbergových zážitkových zahrad. Čeká nás prohlídka nejen čtyř desítek tématických zahrad, ale i největšího soukromého zahradnictví v Rakousku, zahradní restaurace “Glas.Haus”, zvířecího koutku nebo pro odvážné zájemce skluzavky dlouhé třicet metrů. Celý areál je zároveň certifikovanou Ukázkovou přírodní zahradou, což mimo jiná kritéria znamená, že se v celém areálu striktně nepoužívá rašelina, průmyslová hnojiva ani pesticidy.

Zkušený zahradník Reinhard Kittenberg svůj podnik založil před 35 lety a dnes jeho tým čítá 100 zaměstnanců, z nichž pouze 6,5 zaměstnance pečuje o samotný areál. K jejich povinnostem patří, samozřejmě mimo péče o rostliny, ráno do všech ukázkových zahrad roznést polštáře a deky, aby se návštěvníkům příjemněji sedělo v nachystaných křesílkách a lehátkách, v průběhu dne se starají se o pořádek a tam, kde není možná automatická závlaha, zalévají ručně a pečují i o domácí zvířata.

Nevšedním, až magickým zážitkem může být prohlídka zahrad po setmění. Každou úplňkovou noc se areál uzavírá až s úderem půlnoci a zahrady jsou osvětlené pochodněmi i ohni, obojí přirozeně doplněné měkkou září měsíce.

Nedílnou součástí areálu je aréna s krytým pódiem a místy až pro 600 sedících návštěvníků, kde jsou po celé léto pořádány různé kulturní akce.

Pro veřejnost se Kittenbergovy zážitkové zahrady uzavírají až po adventu.

Již samotný vstup do areálu sliboval mimořádný zážitek. Poté, co jsme prošli prodejním zahradním centrem a restaurací, ocitli jsme se u venkovního posezení pod platany. Větve stromů jsou vedeny po kovové konstrukci, aby nezasahovaly do prostoru nad stoly, chladící efekt, oproti plátěným plachtám, ale zůstává zachován.

Postupně jsme si prohlédli Růžovou zahradu, Wellness zahradu s cvičebními stroji, Formální, Asijskou i Feng-šuej zahradu, Toskánskou, Moderní, Rodinnou, Venkovskou, Svatební i Dobrodružnou s adrenalinovým parkem, již zmiňovanou skluzavkou a lezeckou stěnou.

Mezi unikáty, které si lze v areálu prohlédnout, patří i největší bylinková spirála na světě, osázená třemi tisíci rostlin a s celkovou délkou cestiček 400 m.

Veliké popularitě návštěvníků se těší i obří vrbičkové tee-pee s odhadovanou výškou kolem šesti metrů. Jak jsem se mohla přesvědčit, i v horkém dni uvnitř panovalo příjemné chladivé klima, své zásluhy na tom měla i voda, která odkapávala z kbelíku zavěšeného ve výšce na oblázky umístěné přímo uprostřed prostoru na zemi. V tee-pee jsou umístěny čtyři kmeny a mezi nimi jsou zavěšeny čtyři hamaky, určené k relaxaci návštěvníků. Klidnou atmosféru podtrhuje tichá relaxační hudba linoucí se z reproduktorů. Ačkoliv jsem se do vrbičkové stavby několikrát vrátila, ani jednou se mi nepodařilo některou z hamak vyzkoušet – pokaždé byly obsazené.

Pro návštěvu zážitkových zahrad v Schilternu si nelze vybrat nevhodný termín, neboť každá roční doba tam má svůj osobitý půvab.

Arche Noah

Naším dalším cílem, o pouhé tři kilometry dále, byla ukázková zahrada sdružení Arche Noah, které v letošním roce oslaví 25 let od svého založení a zabývá se uchováváním starých odrůd tradičních kulturních plodin. V současné době čítá 35 stálých zaměstnanců, 8000 členů a větší počet dobrovolníků a brigádníků, kteří pomáhají s udržováním zahrad a množením jednotlivých plodin.

Dnes se u mnoha kulturních rostlin pěstují hybridy F1 – rostliny, jejichž plody jsou krásné na pohled a tvarově vyrovnané, ale na pěstování jsou velmi náročné a semena nelze použít k přesevu, neboť nedokáží žádané vlastnosti přenést na další generaci a mnohdy bývají i záměrně sterilní. Do dnešních dnů celosvětově zmizelo až 75 % původních a krajových odrůd a světový trh s osivy ovládá zhruba sedm koncernů, které se snaží prosadit na trh pouze geneticky modifikované, případně sterilní rostliny.

S každou starou odrůdou se však nenávratně ztrácí společné kulturní dědictví i tradiční vědomosti, předávané po staletí napříč generacemi. Mnohé odrůdy jsou nositeli unikátních vlastností, důležitých při pěstování bez průmyslových hnojiv a chemických ochranných prostředků. Jsou houževnaté, plodné, vzhledově velmi pestré a odolné proti chorobám. Krajové odrůdy pak skvěle prosperují v místech svého původu, neboť se v průběhu času dokonale přizpůsobily.

Jak říká Mgr. Beate Kollerová, manažerka Arche Noah: „Naši práci chápeme jako odpověď na restriktivní globální politiku v otázce osiv. Rozmanitost kulturních rostlin je základem života dalších generací, a proto je třeba nejrůznější odrůdy co nejlépe a v maximální diverzitě pěstovat.“

Arche Noah v současné době uchovává kolem 6000 odrůd, nejvíce rajčat a fazolí (700 odrůd).

Na záhoncích jsme si mohli prohlédnout, jak vlastně vypadá čirok, šáchor, proso, qinoa, dále dosnu jedlou (Canna edulis), což je blízká příbuzná známé okrasné rostliny dosny indické (Canna indica), vytvářející jedlé podzemní škrobnaté oddenky, a také různé odrůdy běžných kulturních plodin: česneků, rajčat, tykví, brambor, kukuřice, paprik, bobulovin a mnoho dalšího.

Sazenice a osivo uchovávané v množitelské zahradě Arche Noah v Langenloisu je možné zakoupit pro vlastní potřebu, a to buď přes internet, nebo přímo v obchůdku v Schilternu. Zároveň lze sdružení nabídnout i poklady z vlastní zahrady.

I v České republice máme od roku 1998 svoji “Noemovu archu”, a to obecně prospěšnou společnost Gengel, která svůj název získala podle staré krajové odrůdy ječmene.

Ukázková přírodní zahrada v Ziersdorfu

Dokonalým závěrem programu byla návštěva soukromé zahrady paní Brigitte Fröhlichové v Ziersdorfu, která je od roku 2008 zařazena do sítě Ukázkových přírodních zahrad. Paní Fröhlichová využila slovní hříčky, která se ve spojitosti s jejím jménem nabízí, a svoji zahradu nazvala “Fröhlicher Garten”. V překladu může název této zahrady znít “Zahrada Fröhlichových”, ale také “Radostná zahrada”.

Paní Brigitte v Ziersdorfu žije od svého dětství a podle jejích slov býval pozemek u domu intenzivně obhospodařovanou užitkovou zahradou. Poté, co odešla do důchodu, se na plno začala věnovat své zálibě a během uplynulých deseti let na úzkém pozemku s rozlohou kolem 1300 m2 vytvořila překrásnou zahradu s bohatě kvetoucími záhony trvalek a koupacím jezírkem. Nechybí ani lákavá místa pro odpočinek a hry vnoučat. Jak sama majitelka říká: „Naše zahrada nevznikla ve smyslu zahradní architektury, ale prostě se vyvíjela s našimi potřebami.“

Paní Fröhlichová pro nás měla připravené osvěžující nápoje s bylinkami, které natrhala na své zahradě – citrónovou verbenou, mátou a meduňkou, a také několik druhů sušenek. V horkém letním dni nám občerstvení chutnalo dvojnásob.

A pokud by někdo chtěl Ukázkové přírodní zahrady navštívit individuálně, seznam všech zahrad včetně českých lze dohledat na webových stránkách Natur im Garten http://www.naturimgarten.at.

Internetové odkazy:

www.kittenberg.at

www.arche-noah.at

www.froehlichergarten.com