Sluneční sad

Rodinné hospodářství s tradiční péčí o krajinu a soběstačnost. Sadařství, chov ovcí a koz, zpracování mléka, rozvoj drobných řemesel, polykultury, jedlá patra, jedlý les.

Od roku 2009 se rodina se šesti dětmi zde na Beskydských kopcích v nadmořské výšce kolem 600 m.n.m. věnuje permakulturnímu a s přírodou souladnému hospodaření. Postupně probíhá rekonstrukce zděného domu. Na pozemku je také stará dřevěnice, která slouží jako hospodářské stavení. Na svazích kolem domu je obnovován a dosazován starý sad ovocných stromů, který spásají střídavě ovce a kozy. Keře a stromy si řízkují a vysévají ze semen/pecek sami k dalšímu roubování, a k výsadbě.

Vybudováno je několik vodních ploch, některé jako malé tůňky pro indické běžce. Ze všech je možnost používat vodu pro zavlažování. V okolí domu se nacházejí vyvýšené záhony a podsadby, které zvyšují produkci bylin, bobulí a jedlých listů. Mezi ovocnými stromy tak najdeme jahody, sléz, řepík, mátu, měsíček a další.

V zeleninové zahradě, která je důkladně oplocena proti lesní zvěři, najdeme kromě listů a květů do salátů také přístřešek pro rajčata (aby na ně nepršelo), část pro topinambury, košťáloviny, kukuřičné políčko, a další plodovou a kořenovou zeleninu.

Na kraji pozemku najdeme ještě jiný druh vyvýšených záhonů, do jejichž základů byly použity ořezané větve ze stromů – ovocných a lesních, navršen byl kompost nebo hnůj od zvířat a zemina. Tady se potkávají josty, rybízy, aronie, lichořeřišnice, máta a meduňka, afrikány a ostatní byliny. Na záhonu typu německá kopa najdeme mnoho druhů cuket a dýní, a to spolu s lebedou a listím mangoldu.

Lenka absolvovala kurz PDC v roce 2016, a věnuje se permakulturnímu designu a poradenství v osobnostním rozvoji. Kromě mnoha dovedností a řemesel kolem domu a hospodářství – uchovávání potravin mnoha způsoby, sušení, fermentace, pečení chleba…. – se také věnuje zpracování vlny, výrobě barefoot bot a výrobě přírodní kosmetiky.