Sluneční sad

Rodinné hospodářství s tradiční péčí o krajinu a soběstačnost. Sadařství, chov ovcí a koz, zpracování mléka, rozvoj drobných řemesel polykultury, jedlá patra.

Od roku 2009 zde na Beskydských kopcích hospodaří rodina se 6 dětmi na 6ha (z toho 1ha hospodářského lesa) v nadmořské výšce nad 600 m.n.m. Postupně probíhá reknstrukce zděného domu, včetně jeho prodloužení pro velkou rodinu.Na pozemku je také stará dřevěnice, která slouží jako hospodářské stavení. Na svazích kolem domu je obnovován (dosazován) starý sad ovocných stromů, který spásají střídavě ovce a kozy. Některé keře si řízkují sami a vysevají ze semen/pecek k dalšímu roubování, protože pozemky jsou rozsáhlé a stále si žádají dosazení.
Vybudováno je několik vodních ploch, některé jako malé tůňky pro indické běžce, a nově také větší rybník/jezírko. Ze všech je možnost používat vodu pro zavlažování.V okolí domu se nacházejí vyvýšené záhony a podsadby, které zvyšují produkci bylin, bobulí a jedlých listů. Mezi ovocnými stromy tak najdeme jahody, sléz, řepík, mátu, měsíček a další.
V zeleninové zahradě, která je důkladně oplocena proti lesní zvěři, najdeme kromě listů a květů do salátů také přístřešek pro rajčata (aby na ně nepršelo), část pro topinambury, košťáloviny, kukuřičné políčko, a další plodovou a kořenovou zeleninu. Veškerá úroda je zpracována a zakonzervována na zimní období, které bývá na kopcích dlouhé a nevyzpytatelné.

Na kraji pozemku najdeme ještě jiný druh vyvýšených záhonů, do jejichž základů byly použity ořezané větve ze stromů – ovocných a lesních, navršena byla pak zemina a kompost nebo hnůj od zvířat. Tady se potkávají josty, rybízy, lichořeřišnice, máta a meduňka, afrikány, a skoro všudepřítomná divoká rajčata. Na jednom velkém záhonu/valu typu německá kopa najdeme nadůrodu mnoha druhů cuket a dýní, a to spolu s občasným plevelem a listím mangoldu. V přímém sousedství pozemků se nacházejí 2 přírodní památky, které jsou smluvně spásány a/nebo koseny podle požadavků Agentury ochrany přírody a krajiny.

Lenka absolvovala PDC kurz v roce 2016, a věnuje se také poradenství v osobnostním rozvoji. Kromě mnoha dovedností a řemesel kolem domu a hospodářství – uchovávání potravin mnoha způsoby, pečení chleba…. – se také postupně věnuje zpracování vlny a výrobě barefoot bot. A protože jsou vlastníky kusu hospodářského lesa, jsou zcela soběstační v zásobě stavebního dřeva a v jeho zpracování na tesařinu.

Jak často odpovídá na řešení problému okusu od zvěře nebo nepřízně počasí… “zatím to funguje tak, že to všechno udolám množstvím” :-).