Na Svobodném bydle

Z louky, za velké kreativity přírody a našeho přispění vzniká místo, ve kterém můžeme žít svobodně a v harmonii sami se sebou a s krajinou.

Na pozemku, jež býval do roku 2011 loukou, se postupně vyvíjí rodinná zahrada, která roste společně se svými obhospodařovateli.

Na kopci nad Třeští, v nadmořské výšce 640 m n.m., na zahradě o rozloze 1,5 ha, na svahu JZ orientace, se lze se projít již poměrně vzrostlým jedlým i výmladkovým lesem, k ochutnání jsou různé, tradiční i méně tradiční, druhy ovoce, jsou zde vysázené staré odrůdy ovocných stromů. V zahradě nechybí zeleninové záhony, vysoké záhony, svejly, bylinky, skleník, kompost, jezírko, louka, jedlé trvalky, trvalkové výsadby, různé zahradní stavbičky a dětské herní prvky v přírodním stylu.

Plody ze zahrady majitelé samozásobitelsky zpracovávají od šťáv, moštů, zavřenin, kvašené zeleniny až po ovocná vína. Přebytky nabízejí ke koupi. Občas přebývají i vypěstované sazenice dřevin a trvalek.

Rodina žije v domě z přírodních materiálů, konkrétně slaměno-hliněné jurtě, která je energeticky soběstačná. Elektřinu získávají z fotovoltaických panelů, vodu z vrtu. Před tím žili v malém dřevěném domku (25 m2), který si postavili, když na zahradě začali hospodařit. Vedle domu stojí kompostovací pilinová kadibudka, kus nad domem malý sklípek.Na zahradě je malá chovná stanice prasátek Kune Kune, pobíhají zde slepice, pes a kocour, v oblacích občas létají mořští orli a do toho všeho pobzukávají včely a didgeridoo.

Najdete nás také na  www.lets-vysocina.cz.