Den otevřených dveří Farmářské školy

Tuto reportáž nám přináší Jitka Nováková, která se (kromě všeho jiného a mnoha záhonů doma i na políčku za vsí) ve spolku Permakultura CS stará o knihovnu v Praze na Jižním městě 🙂

Na konci října 2021 proběhl den otevřených dveří Farmářské školy. Hrozně mne to zajímalo, protože moji rodiče měli o mé budoucnosti jiné představy, než „chodit kolem hromad hnoje“, jak říkal můj táta. A já se přitom od mala tak ráda zabývám hlínou a pěstováním.

Za školou stojí zakladatel Jiří Prachař, kterého inspiroval tenhle systém vzdělávání v Německu a také Jan Valeška ze společnosti AMPI (Asociace místních potravinových iniciativ). Na škole se učíte od odborníků z praxe jako Martina Rosenbauma z farmy Lukava nebo Jiřího Urbana působícího na farmě ve Velkých Hostěrádkách a spousty dalších, ale také od přednášejících z univerzit, kteří přinášejí nové vědecké informace.

Škola zatím není v systému státního školství, takže dostanete „jen papír ze školy života“. Má to ale překvapivou přednost, na školu můžete nastoupit, i pokud nemáte zemědělské vzdělání, předchozí školu jste nedokončili nebo jste už věkem dávno ze školy. Hlavní podmínkou je opravdový zájem živit se zemědělstvím, protože farmáři vám věnují kus svého života, tak jako se dřív chodilo k někomu na zkušenou.

Nabízí se několik možností studia a to klasická forma, kdy zhruba jednou za měsíc probíhá společný několikadenní blok přednášek na některé z farem a potom praktická část, kdy si vyberete podle svého zájmu farmu, kde se společným životem s farmářem se naučíte nejvíc, někdy nejsou ideální podmínky, prší, je zima, ale zase se vidíte každodenní realitu a dozvíte se vše pro a proti rovnou u zdroje. Tahle klasická forma trvá 3 roky, kdy by ten poslední rok měl být na nějaké zahraniční farmě a je zakončena praktickou zkouškou z vybraného oboru přímo v terénu. Díky dárcům a podporovatelům je tahle forma studia zdarma.

Novou formou studia bude od příštího roku dálkové studium, kdy přednáškový blok bude stejný, ale můžete si praxi na farmě více skloubit třeba s vlastním zaměstnáním nebo potřebami své rodiny a rozdělit si ji tak do více kratších bloků. Dálkové studium stojí ročně 24000 Kč, ale určitě by peníze neměly být překážkou studia.

Pro ty, kteří by rádi získali víc informací z praxe, ale nemůžou se studia zúčastnit, jsou určeny kratší jednodenní nebo víkendové akce na farmách.

Na stránkách www.farmarskaskola.cz si můžete vybrat podle zájmu, je tam jak produkce zeleniny, tak chov zvířat nebo pěstování vinné révy, polaření nebo sadařství a farmy už jsou rozeseté po celé republice i na Slovensku. A jsou tam taková vyhlášená jména jako farma Lukava, Svobodný statek na Soutoku nebo farma Karla Tachecího v Budyni nad Ohří.

Tady u nás zatím chyběl ucelený systém vzdělávání v ekologickém zemědělství a tak zvažuji všechny možnosti. Termín zápisu je v půlce ledna 2022 a studium startuje začátkem března, tak nějaký čas na rozmyšlenou ještě mám :o)

krátké video (ze kterého jsme použili i fotky pro tento článek) o Farmářské škole najdete zde: https://www.facebook.com/farmarskaskola