BYHAVEN2200.DK aneb pojďme spolu na jahody do parku :-)

Představte si, že by se polovina Karlova náměstí v Praze proměnila v permakulturní společnou a jedlou zahradu, kde mezi zvýšenými záhony a lavičkami potkáte kamarády a sousedy jak uždibují listů rukoly a mezitím plejí záhonky.

Uprostřed města Kodaně, kde se to hemží cyklisty na nejrůznějších strojích, strkajících před sebou náklady do obchodů anebo kamarády na vozíčku, se tento sen stal skutečností. To místo se jmenuje BYHAVEN2200.dk, kdy 2200 je poštovní kód tohoto okrsku v Kodani. Navštívili jsme ho v rámci exkurze po zajímavých projektech v rámci setkání evropských učitelů permakultury v Dánsku.*

Společné pracovní dny jsou tady v komunitní zahradě BYHAVEN2200 středa a sobota, kdy se jistě potkáte s Rosariou (původně z Mexika), která nás zahradou provedla a má na starosti koordinaci prací ještě společně s dalšími 3 lidmi a mohou vysvětlit nováčkům, co je potřeba nebo možné udělat. Během naší návštěvy v sobotu jsme tu potkali přes 20 lidí při různé činnosti: pletí a hned mulčování záhonů, oprava bednění jenoho ze záhonů, přivazování rajčat k tyčkám z ostříhaných stromů, sběr jedlých listů na společný piknik pod stromem, zalévání přesazených rostlin, připevňování cedulek s recepty k místu, kde roste mangold, čtení v jednom zákoutí s kukuřicí, rybízem a andělikou :-). Jedna skupinka tiskla razítky z brambor písmena BY na kávové filtry, do kterých se pak dávají semínka ze zahrady a budou sloužit jako inspirace dalším zahradníkům a pěstitelům.

Jedna babička sbírá v rukavicích nedopalky cigaret ze země do igelitky a občas něco prohodí s mladšími dobrovolníky, nejčastěji studenty z různých zemí. V rohu zahrady je několik kompostovacích míst postavených z palet, boudička na nářadí a nezbytné barely na vodu k zalévání.

Dvě bylinkové spirály jsou postavené z betonových cihel zřejmě proto, že právě takový materiál byl projektu věnován. U některých rostlin jsou cedulky s jejich názvy a také s popisem jejich použití. Chystá se také informační cedule, která vysvětlí kolemjdoucím a častěji jedoucím pozadí a cíle projektu.

Jak bylo a jak bude?

Nápad na zbudování komunitní zahrady v parku uprostřed Kodaně vznikl v roce 2010 v hlavách studentů přírodovědných oborů Univerzity v Kodani a jejich kamarádů, sousedů. Jako první se v řadách místní samosprávy a oslovených sousedů a provozovatelů okolních restaurací a obchodů ozvaly obavy o to, jestli něco takového vydrží chování večer popíjejících mladíků.

Odpovědí na tento PROBLÉM,KTERÝ OBSAHUJE ŘEŠENÍ, byla proto výzva, aby se jako první zbudovalo (něco jako) oplocení, a to společně s nadšenými dobrovolníky a místními obyvateli. Plot nebo spíše plůtek sestává z nejrůznějších materiálů a barev a slouží spíše jako vizuální hranice komunitní zahrady. /viz foto/. DIVERZITA neboli různorodost je tu vidět nejen v provedení plotu ale i v porostu v záhonech. Jen rychlým pohledem jsme napočítali přes 40 ! druhů jedlých rostlin:-).

Mimochodem, za tři roky fungování zahrady nebylo nic zničeno ani odneseno. Voda na zalévání zato zůstává výzvou, jelikož nejbližší kohoutek je teď v druhé části parku skoro 500 metrů daleko. Nabízí se nejjednodušší řešení a to použít vodu dešťovou, která je z okolních činžovních domů sváděna přímo do kanalizace, což je samozřejmě škoda a nevyužitý zdroj. K tomu je ale ještě třeba dalšího jednání s majiteli domů (všechny domy jsou přes ulici od zahrady) a také rozhodnutí místní samosprávy. Ta je od začátku na straně nadšených zahradníků. Nezbývá nám než držet palce!

Držme si klobouky a Dobrou chuť !

* (EPT = Evrope Permaculture Teachers) je stále otevřená skupina učitelů permakultury z celé Evropy, kteří sdílejí zkušenosti a inspirace v přinášení principů permakultury mezi veřejnost. Více na webu www.permateachers.org