Herbarium Šejby

Herbarium Šejby je místem klidu v ještě klidnějších Novohradských horách, a jak název napovídá, budete tady obklopeni bylinami, a to v každém ročním období. Zahradní terapie se tu provozuje každý den na záhonech nebo v houpací síti, při sběru bylin na loukách anebo při jejich zpracování. Konají se tu pravidelné kurzy, lze si tady pronajmout karavan, jurtu anebo tiny house.

Tento pozemek o rozloze 1,5ha najdete na kraji malinkaté obce v Novohradských horách a okolní zelená barva je tu naprostým balzámem na oči i na duši. Terapeutická zahrada se tady tomu říká proto, že kontakt s půdou a pobyt na čerstvém vzduchu pomáhá na veškeré neduhy. V době vegetace tady vaše oko spočine na bohatých trvalkových a bylinkových záhonech, které jsou obletovány hejny motýlů, čmeláků a včel samotářek. Můžete si lehnout do stínu stromů nebo do některé z houpacích sítí, a nechybí tu ani velký záhon se zeleninou a foliovník – protože přece „jídlo je lék“. Zahrada je certifikovanou přírodní zahradou od roku 2012 a je to tady celkem znát.

Paní domácí je tu bylinkářka a biozahradnice Alena Krejčí, která je také poradkyní pro ekologické zemědělství v oboru pěstování bylin a zeleniny. Díky její letité praxi s pěstováním a zakládáním zahrad, a také citu pro barvy a detail, tu potkáte byliny známé i méně známé, jinde šťavnatou zeleninu, štěrkovou cestičku, která se nenápadně vine mezi domem a posezením – samozřejmě po ní můžete chodit nejlépe bosi – a vyrobená je někdy ze starých trámů, jindy z kousků betonu. Během léta zavařuje na ohni kotlíky plné leča, jindy v prostorné společné kuchyni (dříve stodole) míchá mastičky na klouby, anebo muchovníkovou marmeládu, jindy šije polštářky na levanduli. Poznat a ochutnat tady můžete právě ty méně známé druhy ovoce a bobulovin, které pak chcete zařadit do svých zahrad (muchovníky, zimolez kamčatský, malinoosružiník, dříny, jeřáby, mišpule, kdoule, velkoplodé růže….)

Do podzima je tu nasbíráno mnohé léčivé kvítí a bejlí z okolních luk a lesů, tinktury naloženy, oleje macerovány, marmelády zavařeny a ovoce nasušeno. Pravidelně se tu konají bylinkové kurzy práve o tom, co v sezoně kvete a zraje, některé kurzy tu s bylinkářem Láďou Vytáskem, některé tvořivé víkendy s kamarádkou výtvarnicí, a stejně tak příjemné posezení s Alčou u kávy nebo čaje.

Pro zůrodnění půdy, která je tu jílovitá a místy podmáčená, Alča vyrábí biouhel ve starém kolečku, občas si nechá přivézt koňský hnůj od sousedů. Pěstuje se tu zelenina pro vlastní potřebu a pro nakrmení návštěvníků, kteří sem zejména během léta zavítají. Lze si tady totiž pronajmout fešný tiny house jako pracovnu, nebo malý karavan u rybníka, prostornější plátěnou jurtu, anebo prostě postavit stan na louce, a kochat se okolními lesy. Jako zázemí slouží návštěvníkům solární sprcha a dvě kadibudky, a také vybavená kuchyň v rekonstruované stodole (kde je možnost i teplé sprchy :-).

Pro návštěvníky je tu “stále otevřeno” , ale pro jistotu je lepší se předem domluvit na návštěvě. Majitelka uvítá pobyt výměnou za pomoc na některém z projektů, které tu průběžně probíhají – zahradní práce, rekonstrukce stodoly, drobné opravy, mozaikovité sekání trávy…