Permakulturní farma původně patřící Billu Mollisonovi se připojí k rozsáhlému koridoru pro koaly

Nový Jižní Wales – Queensland, Austrálie, 8. 4. 2021

Tagari Farm, kterou dříve vlastnil otec permakultury Bill Mollison, se připojí k rostoucímu hnutí, které věnuje pozemky na stálý bezpečný biokoridor pro koaly, a který se táhne ze severního Nového Jižního Walesu až ke hranicím Queenslandu.

Permakulturní farma původně patřící Billu Mollisonovi se připojí k ostatním na rozsáhlém koridoru pro koaly

Minulý rok se prezidentka skupiny „Bangalow Koalas” Linda Sparrow sešla s nynějším vlastníkem farmy Billa Mollisona, penzionovaným veterinářem Johnem Quaylem, a společně zorganizovali v následujících měsících vysazení 4 000 stromů na 67 hektarovém pozemku blízko Tyalgum, na úpatí hory Pinnacle. Jak říká Linda Sparrow, od zničujících požárů v létě minulého roku, se mezi farmáři ukazuje velký zájem o to vytvořit na svých pozemcích biokoridory pro divoká zvířata. „Byl to vlastně nápad samotných farmářů” říká Linda.

„Myslím si, že tady žijeme v ráji,” říká pan Quayle. „Doufáme, že za pár let bude nová výsadba pro koaly poskytovat dostatek potravy.”

Experti odhadují, že v celé Austrálii uhynulo v lesních požárech nejméně 30 000 koal.

„Přicházejí k nám další a další farmáři, kteří chtějí vysazovat stromy na svých pozemcích. Je to úplné otočení rolí. Mnozí farmáři se chtějí připojit k biokoridoru a dělat věci jinak.”

Od února do září minulého roku skupina Bangalow koalas vysázela skoro 54 000 stromů.

Skupina úspěšně požádala o vládní grant k obnově po požárech, který pokryje plánovaných 10 hektarů výsadeb na pozemku pana Quayleho a další na sousedních pozemcích. Skupina vysázela stromy v každém okrese v severním Novém Jižním Walesu.

„Výsledkem je, že náš biokoridor zasahuje od Byron Bay a okolí… směrem na Tenterfield, Grafton až ke hranicím Queenslandu,” říká Linda Sparrow. Většinu času trávíme na pozemcích lidí, kteří nás už kontaktovali, a když máme čas navíc, tak můžeme jít a oslovit další lidi.”

Od těžby po tvorbu divočiny

Projekt výsadeb dává další směr farmě pana Quayla, která se teď jmenuje Mariefield Organic Farm.

Na pozemku se na začátku 20. století vytěžilo všechno cedrové a terpenové dřevo, a poté se stal mléčnou farmou. Na konci osmdesátých let Bill Mollison koupil tento pozemek, a pojmenoval jej Tagari Farm. Používal na něm svoje tehdy průkopnické metody a vytvořil zde udržitelnou lesní zahradu, která potřebovala minimum vstupů a měla pozitivní vliv na životní prostředí.

Klíčový koncept Billa Mollisona – permakultura – je založena na nalézání tvůrčích řešeních k udržitelnému životu, ať už je to pěstováním biopotravin, snižováním energetické náročnosti, recyklováním odpadu a vytvářením prostředí pro život kolem nás. Bohužel pak následovaly ostré právní spory, Bill Mollison se vrátil do Tasmánie a pozemek byl 20 let bez péče.

Po smrti Billa Mollisona v roce 2016, se pan Quayle rozhodl farmu koupit a přebudovat ji v permakulturní odkaz pro další generace. „Vše je teď velmi operativní” říká „a trvalo to hodně dlouho.”

„Pozemek byl dost zanedbaný, ale za těch 30-40 let se na pozemku se nepoužila žádná chemie. A jako důsledek všeho je ekosystém farmy neuvěřitelný,” říká pan Quayle.

Lidé tu vídají psy dingo, jak se potloukají po pozemku. Ti sem míří z národního parku. „Hodně lidí nemá rádo psy dingo, ale i oni jsou součástí přírodního ekosystému,” říká pan Quayle. V potoku na farmě jsou nepolapitelní ptakopysci, černí papoušci kakadu, ježury australské.

Pan Quayle je neústupný v dodržování způsobů hospodaření na pozemku „Jak dlouho budu živ. Pozemek je vlastněn rodinným pozemkovým spolkem, takže doufám, že v něm budou pokračovat,” dodává.

Převzato ze serveru https://www.abc.net.au/news/2021-04-08/permaculture-farm-joins-others-establishing-koala-corridor/13291250?utm_source=abc_news_web&fbclid=IwAR1xh0_wzR-t1R1K0UgM5yXz-Le35L2W94J6Fgm2LI8JGDGjod7R69Xorkw

přeložil Radim Holinka, úprava Katka Hora