Žížalí věž jako způsob kompostování v malé zahradě

Následující návod a inspirační obrázek jsme převzali z článku světoznámého permakulturního lektora Geoffa Lawtona.

Autor propaguje chov kalifornských žížal a nabízí jednoduchý způsob, jak pro tato zvířátka zřídit obydlí, tedy kompostér, prakticky zdarma a bez velké časové investice. Navrhuje takovou žížalí věž „zasadit“ na zahradu, kde nám bude zúrodňovat půdu. V našem klimatu by kalifornské žížaly nepřežily zimu a našim domácím žížalám bohatě stačí, když budeme odkládat kuchyňské zbytky spolu s další organickou hmotou ze zahrady do běžného kompostéru, zřízeného třeba ze starých palet, nebo můžeme zakládat malé „ploché komposty“ přímo uprostřed záhonků, kde pěstujeme rostliny náročné na živiny (třeba tykve). Žížaly se do těchto kompostů nastěhují samy.

Kalifornské žížaly se živí kuchyňským odpadem a špatně snášejí, když jim do substrátu přidáte zahradní zeminu. Proto bude asi lepší, když Lawtonův nápad využijete pro domovní kompostér a vsadíte ho do nějakého truhlíku. V tom můžete pěstovat rostliny náročné na výživu, a pokud pod ním bude miska, můžete z ní stáčet žížalí čaj, což je cenné tekuté hnojivo.

Potřebujete:
• rozbitý kyblík (bez dna), plastovou rouru (pouze potravinářská kvalita) nebo betonovou rouru, průměr 12 a více centimetrů, původní doporučená délka do zvýšeného záhonu 0,6 až 1,2 m, do truhlíku volte trubku přiměřeně kratší,
• lopatku,
• vrtačku (volitelné),
• násadu žížal (alespoň 50),
• pytel hnoje (jakýkoli typ),
• organický materiál ke kompostování – zbytky ovoce a zeleniny, zahradní odřezky apod.,
• něco na zakrytí horní části věže – skvěle se na to hodí květináč.

Postup práce:

1. Pokud se rozhodnete pro potravinářskou PVC trubku a máte vrtačku, vyvrtejte v její dolní polovině několik otvorů. I když to není nezbytně nutné, může to usnadnit pronikání kompostově žížalích dobrot z věže do půdy.

2. Věž je nutné umístit do půdy ve svislé poloze a dostatečně hluboko, aby byla zcela stabilní (upěchujte půdu kolem věže, ale ne uvnitř). Místo pro věž vyberte tak, abyste k ní měli dobrý přístup, protože do ní budete často přidávat další organické dobroty.

3. Zhruba polovinu věže naplňte hnojem – množství bude samozřejmě záviset na velikosti trubky.

4. Přidejte žížaly.

5. Přidávejte organický materiál.

6. Věž mějte zakrytou květináčem, kyblíkem nebo něčím podobným, kvůli udržení vlhkosti.

Údržba je jednoduchá. Alespoň jednou za pár dní dopřejte žížalám trochu zeleninových zbytků, posekanou trávu nebo i vlhký karton či rozstříhané noviny a udržujte obsah věže mírně vlhký. V závislosti na množství potravy se budou rozmnožovat a brzy jich budete mít dost na založení další věže (pokud ji budete potřebovat).

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=KitrB0iCWAk

Originál přeložil Václav Čermák