Permakulturní projekt soběstačného bydlení - pozemek Petra Baxanta

Kontaktní údaje

O projektu

Zahrada s prvky trvalé udržitelnosti se postupně rozvíjí intuitivním směrem k zajištění radostného života s důrazem na návrat k přírodě. Hlavní myšlenou je tvorba snadno kompostovatelných prvků a nebo jejich dlouhodobá znovu-použitelnost. Pěstování ve vyvýšených záhonech, jezírka plněná dešťovou vodou, využití solární energie k ohřevu vody a výrobě elektřiny, slaměný domek ve tvaru jurty bez použití kovových spojovacích materiálů. Hodně kompostů, staré odrůdy stromů, velký prostor pro děti a jejich hry, další přírodní stavby a úpravy staveb již existujících.

Petr Baxant zažil uprostřed své rozvíjející se profesní dráhy bod obratu a rozhodl se pro návrat k přírodě. Před čtyřmi lety se vydal se svým malým synkem přespat do chatky v zarostlé, tehdy polodivoké zahradě v zahrádkářské kolonii Medlánky… a už tu v podstatě zůstal. Dnes se svého brněnského bytu vzdal vůbec a diví se, že lidé nevnímají, oč je život v přímém kontaktu s přírodou bohatší a kvalitnější. Úspěšně kombinuje náboj duchovnosti a romantiky s technickými experimenty a názorně předvádí, že permakultura nejen navazuje na tradice našich předků, ale také využívá moderní poznatky a technologie. V „civilu“ se zabývá světelnou technikou, a jaksi navíc, jako koníčkem, také využíváním obnovitelných či alternativních zdrojů energie.

Miniaturní stará zahradní chatka, přizpůsobená v trvalému obývání v podstatě jen izolací ze slámy, je vybavená sofistikovaným počítačovým řídícím centrem. Na monitoru lze kupříkladu sledovat teplotu měřenou místními čidly na různých místech chatky, ve sklípku, v kompostu, nebo i v chlebovém kvásku. Petr nám předvedl i funkční model parního stroje nebo kolečko na elektrický pohon, ve kterém se dají vozit do kopce těžké náklady. Z dalších řešení tu najdeme bioreaktor, vakuový solární kolektor, koncentrátorový kolektor a další.

Po celém pozemku jsou roztroušeny drobné nové stavbičky ze dřeva, slámy a hlíny, některé mají důmyslný tvar střech umožňující svádění vody do jediného bodu – hyperbolický paraboloid, jedna z nich funguje jako venkovní kuchyně s jídelnou pod širým nebem, kde vládne Petrova přítelkyně Pavla, jiná jako skleník a další domeček je herna - ráj pro děti (Petrovy i Pavliny), vše podle principu osobních domků alternativního architekta Petra Hájka. Další stavbičky z přírodních materiálů vznikají postupně podle toho, co je právě potřeba. Časem se bude bydlet ve velké slaměno-hliněné “jurtě“, jejíž vnitřní prostor se teprve začíná rýsovat. Stavba je zajímavá tím, že neobsahuje žádné kovové spojovací prvky jako jsou hřebíky a vruty, vše je spojeno dřevěnými kolíky.

V zahradě se postupně buduje důmyslná soustava jezírek propojených potůčky se stavidly, která bude na svažitém terénu zadržovat vodu ze střech, svádět ji až dolů pod svah a umožňovat zavlažování, kde je právě potřeba.

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 35 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Dotazník pro realizátory projektů , Informace pro zájemce

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás