Zahrada Violka

Kontaktní údaje

O projektu

Zahrada s prvky trvalé udržitelnosti se postupně rozvíjí intuitivním směrem k zajištění radostného života s důrazem na návrat k přírodě. Hlavní myšlenkou je tvorba snadno kompostovatelných prvků a nebo jejich dlouhodobá znovu-použitelnost. Pěstování ve vyvýšených záhonech, jezírka plněná dešťovou vodou, využití solární energie k ohřevu vody a výrobě elektřiny, slaměný domek ve tvaru jurty bez použití kovových spojovacích materiálů. Hodně kompostů, staré odrůdy stromů, velký prostor pro děti a jejich hry, další přírodní stavby a úpravy staveb již existujících.

Petr Baxant zažil uprostřed své rozvíjející se profesní dráhy bod obratu a rozhodl se pro návrat k přírodě. Před čtyřmi lety se vydal se svým malým synkem přespat do chatky v zarostlé, tehdy polodivoké zahradě v zahrádkářské kolonii Medlánky… a už tu v podstatě zůstal. V „civilu“ se zabývá světelnou technikou, a jaksi navíc, jako koníčkem, také využíváním obnovitelných či alternativních zdrojů energie. Přitom rozvíjí na své zahradě řadu originálních, inovativních technických řešení, která umožňují život v těsném kontaktu s přírodou. Úspěšně kombinuje náboj duchovnosti a romantiky s technickými experimenty a názorně předvádí, že permakultura nejen navazuje na tradice našich předků, ale také využívá moderní poznatky a technologie.  

Dnes Petr s přítelkyní Pavlínou a malou dcerkou žijí v nedávno dostavěné hliněno-slaměné "jurtě", ještě čekají, jak se osvědčí přes zimu. Na pozemku můžete vidět například kolečko na elektrický pohon, ve kterém se dají vozit do kopce těžké náklady, elektrickou koloběžku, skútr, tříkolku CityEl a elektromobil pro celou rodinu Berlingo. Vše se bude nabíjet hlavně ze solární elektrárny, na komplexním řešení Petr pracuje ve spolupráci se studenty. Z dalších řešení tu najdeme bioreaktor, vakuový solární kolektor, koncentrátorový kolektor a další. 

Po celém pozemku jsou roztroušeny drobné nové stavbičky ze dřeva, slámy a hlíny, některé mají důmyslný tvar střech umožňující svádění vody do jediného bodu – hyperbolický paraboloid. V zahradě se postupně buduje důmyslná soustava jezírek propojených potůčky se stavidly, která bude na svažitém terénu zadržovat vodu ze střech, svádět ji až dolů pod svah a umožňovat zavlažování, kde je právě potřeba.

Na zahrade  se v roce 2018 koná druhý ročník TUR (trvale udržitelný rozvoj) pro studenty střední zahradnické školy v Rajhradě pod vedením Martina Slaniny z oboru krajinné ekologie.

 

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás