U Goldů, Jablůnka

Kontaktní údaje

O projektu

Samota na kopci, prosté ubytování, louky, lesy. Permakulturní pěstování, přírodní stavění, lesní mateřská školka, workshopy, dobrovolníci. Jsme rodina se třemi malými dětmi. Cesta z města vede do kopce:-)

V roce 2013 naše rodina odešla z města do přírody a cesta z města vede do kopce, proto jsme založili občanské sdružení Zelený Kopeček, o.s. Naší hlavní motivací bylo vzdělávání dětí a život mimo hodnotový systém konkurence, boje a peněz. Výchově dětí v respektujícím přístupu věnujeme hodně energie a studia. Od jara 2015 spouštíme provoz již druhé lesní mateřské školky, se zázemím u nás uprostřed přírody.

Znovuobnovujeme kdysi kvetoucí hospodářství U Goldů. Zajímají nás řemesla spojená s přírodními materiály jako je dřevo, hlína a sláma. Pořádáme workshopy na téma stavění z přírodních materiálů - např. stavba pece, raketových kamen, hliněných omítek. Postupně se k nám přidávají i zvířata - v současnosti poník, dvě kozy a pokud je ještě nic nesežralo, tak někde pobíhají i dvě slepice a dva bílí králíci. Našim cílem je alespoň částečná potravinová a energetická soběstačnost.

Žijeme prostě, a proto se můžeme radovat z prostých věcí jako je západ slunce, mlha, teplo kamen, teplá voda na umytí, sucho v botách, náš domácí chleba nebo dobrý salát z letní louky.

Rádi jsme ve společnosti lidí, proto přijímáme dobrovolníky, nabízíme možnosti spolupráce přes wwooferský program na stránkách www.wwoof.cz, kde nás najdete na mapě Zlínského kraje :)

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 35 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Dotazník pro realizátory projektů , Informace pro zájemce

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás