Praktické návody

Chystáte svůj první permakulturní projekt? Hledáte inspiraci pro rozvíjení svého projektu? Zajímá vás, jak aplikovat permakulturní přístupy v praxi? Prohlédněte si naši nabídku prakticky zaměřených článků. Pokud máte sami zajímavou zkušenost nebo postup, napište nám. Inpirace není nikdy dost - váš příspěvek rádi zveřejníme.

Postup hledání správného pozemku , Toby Hemenway

Tipy Tobyho Hemenwaye, jak zvolit pozemek „na míru“ vašich potřeb, přeložil Václav Čermák

Žížalí věž podle Geoffa Lawtona

Následující návod a inspirační obrázek jsme převzali z článku světoznámého permakulturního lektora Geoffa Lawtona.

Veganská permakultura , Katka Hora

jaké jsou příklady dlouho fungujících zahrad/farem na principech veganské permakultury?

Vitamíny v zimě , Alena Gajdušková

Když tak v zimě procházím oddělením ovoce a zeleniny v supermarketu, přemýšlím, kdo vlastně může potřebovat jahody v zimě. 

Ekologický úklid v domácnosti III. , Alena Gajdušková

V posledním úklidovém dílu se seznámíme s využitím tzv.“měkkých chemikálií“, bezpečných chemických látek, které běžně míváme doma. Je to například kyselina octová nebo hydrogenuhličitan sodný. Ale pro výrobu nezávadných čistících prostředků můžeme sáhnout i do kuchyňských zásob nebo do špajzky!

Ekologický úklid v domácnosti II. , Alena Gajdušková

V druhém dílu, který se také věnuje šetrnému úklidu v domácnosti si představíme výrobu a použití univerzálního citrónového čističe a používání octového čističe Ringo. 

Ekologický úklid v domácnosti I. , Alena Gajdušková

Pokud se zamyslíme nad množstvím chemických čistících prostředků, které se běžně při úklidu domácnosti používají, zjistíme, že v této oblasti můžeme hodně co zlepšovat..

Jak být zero waste - drobné předměty každodenního používání , Alena Gajdušková

Autorkou termínu “zero waste“, který se i v našich končinách pomalu zabydluje, je  Bea Johnsonová, která žije spolu s manželem a dvěma dětmi v Kalifornii.

Tento koncept si klade za cíl, aby každý, kdo se k němu přidá, ve svém životě nevytvářel pokud možno žádný odpad. Nulový odpad je kýžený cíl, ale můžeme se k němu postupně přibližovat, každý z nás podle svých možností.

Jak připravit setkání typu 5P

Zkratka 5P znamená PŘÁTELSKÉ POHODOVÉ PRACOVNÍ PERMAKULTURNÍ POTKÁVÁNÍ, tedy akci v zahraničí známou jako Permablitz a na Slovensku jako Permatak.

Co je semínkovna, jak to vzniklo, k čemu je to dobré , Ivana Mertová

Semínkovna je místo pro bezplatnou výměnu semínek. Tato iniciativa k nám přišla z Francie, má i svoji webovou stránku https://seminkovny.wordpress.com/seminkovny/, kde najdete i seznam už existujících semínkoven. Účelem semínkovny je umožnit bezplatnou výměnu a sdílení osiva, nejen toho koupeného v obchodech, ale i neobvyklých, zvláštních nebo místních odrůd zeleniny nebo květin.  

Divočina u nás doma , Mojmír Vlašín

Známý ochránce přírody vysvětluje, jak přilákat na pozemek různé živáčky a jak nám budou pomáhat.

Podzimní dýňování , Ivana Mertová

Přichází podzim, doba dýní. Jsou krásné, ale pro permakulturisty mají i praktický význam. Snadno se pěstují. Sklizeň je také rychlá, stačí je posbírat ze země. Když to porovnáte s namáhavým vykopáváním brambor, je to skutečně rozdíl. Uskladnění dýní je úplně jednoduché, stačí je nechat někde v suchu a v teple. Použití v kuchyni je velmi rozmanité, ale u nás nemají dlouhou tradici a neumíme je moc vařit.

Akvaponie , Jan Richtr

Tento článek vyšel v první brožurce řady Klíč k soběstačnosti s názvem Malá velká voda.

Akvaponie je jednou z inovativních technologií, které mohou výrazně ovlivnit způsob, jakým produkujeme potraviny. Tento vysoce efektivní a udržitelný zdroj rybího masa, zeleniny nebo ovoce zažívá na mnoha místech ve světě neobvyklý rozkvět a pomalu se dostává i do České republiky.

Recepty na zimu , Katka Hora

Stejně jako veverky a straky si sbírají úrodu do svých skrýší, my lidé si děláme zásoby na zimní období do svých spíží. V zimě si pak zpříjemňujeme lepení vánočního cukroví domácí zavařeninou anebo nedělní sváteční oběd kysaným zelím.

Přírodní zahrada v zimě , Katka Hora

Jaké práce jsou před zimou na zahradě nutné a jaké naopak raději necháme na jaro

Biouhel, staronový pomocník při utváření úrodné půdy , Vojtěch Klusák

Uhel na kreslení zná každý už od školních let, právě tak dřevěné uhlí na grilování. Málo kdo už ale zná biouhel, v Rakousku čerstvě povolenou novinku mezi přípravky podpůrnými pro půdu. Pro úředníky a běžné zemědělce je to sice novota, která ale byla a je využívaná a známá na mnoha místech naší planety.

Pestujeme celý rok , Patricia Černáková

Zeleninové záhrady sú prirodzenou súčasťou tvorby permakultúrneho dizajnu, ktorého jedným z cieľov je znížiť produkčné plochy človeka na minimum a ponechať dostatok voľného priestoru pre ostatné živé bytosti Zeme. 

Domácí zabijačka prasete s permakulturními vychytávkami , Zdeněk Polanský z Pístiny

Povídání pro inspiraci a pobavení. Pro naučení se této činnosti je lépe to vidět a prakticky zkoušet pod dohledem osoby znalé. 

Spoluspotřebitelství , Marián Repan

Spoluspotřebitelství je idea, která změní náš svět. Tvrdí to magazín TIME, který zařadil spoluspotřebitelství mezi 10 idejí, které radikálně změní svět v nejbližším období. Rozumnou volbou dneška již není vlastnit, ale sdílet.

Prevence šíření invazních rostlin , Veronika Kalníková

Jak se invazní rostliny šíří, co můžeme sami udělat pro prevenci jejich dalšího šíření a jak může být nápomocen nový zákon o bioodpadech?

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás