Pokročilejší permakulturní témata najdete právě zde. Jde nejen o vysvětlení, oč v permakultuře běží, ale také o základní informace, jak je ve světě a u nás organizováno permakulturní hnutí a vzdělávání. Zajímají vás praktické postupy nebo zkušenosti ostatních? Pak doporučujeme sekci Praktické návody
Nový Jižní Wales – Queensland, Austrálie, 8. 4. 2021
Tagari Farm, kterou dříve vlastnil otec permakultury Bill Mollison, se připojí k rostoucímu hnutí, které věnuje pozemky na stálý bezpečný biokoridor pro koaly, a který se táhne ze severního Nového Jižního Walesu až ke hranicím Queenslandu.
Náš spolek využívá finanční dary na pořádání různých akcí (letní konvergence, podzimní konference, informační stánky) a na vydavatelskou činnost (původní i překladové publikace).
Autorka popisuje svoji roční cestu, kdy prošla několika kurzy Akademie permakultury včetně úplného kurzu permakulturního designu a ty jí od základu proměnily život.
Překládám skvělou knihu Tobyho Hemenwaye The Permaculture City, o tom, jak žít permakulturně ve městě. Sama se vystěhovat z města nechystám, a tak je to opravdu moje téma. Tady je pár postřehů, které ve mně kniha vyvolala...
Náš spolek zavádí "stromovou daň", abychom kompenzovali papír spotřebovaný na naše publikace výsadbami nových stromů.
Abychom vyjádřili svůj vděk a uznání, zavedli jsme v našem spolku čestné členství a cenu Oskeruše. Čím se tato dvě ocenění liší, co znamenají a kdo je už získal?
Odpověď na tuto otázku chceme najít prostřednictvím dotazníkového výzkumu, který začínáme právě dnes.
Ve světě je v některých zemích obvyklé, že po absolvování Úplného kurzu permakulturního designu (PDC, Permaculture Design Certificate) mají zájemci možnost vydat se na „cestu k diplomu“ DAPD (Diploma of Applied Permaculture Design). Jak to vypadá v praxi a co kdybychom do toho šli i my v Čechách?
Autor tohoto článku upozorňuje na to, že bychom neměli ztotožňovat permakulturu jen se získáním jednoho hektaru a vlastnoručním pěstováním zdravého jídla. Hodně lidí musí (nebo i záměrně chce) vzhledem ke svým životním podmínkám volit jiné cesty, jak uvádět permakulturní přístupy a postoje do svého života...
Polemický článek výborného a nedávno zesnulého permakulturního lektora a autora knih vysvětluje, proč nemá smysl usilovat o naprostou soběstačnost v rámci jedné domácnosti. Překlad Václav Čermák.
Permakultura je vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou. Je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy.
Britská permakulturní asociace v současnosti rozjíždí zajímavý a užitečný projekt „PC Research“ - permakulturního výzkumu. Jde o to shromáždit výsledky výzkumů permakulturistů z celého světa a sdílet je.
Ve světě existuje standardní systém několika dobře definovaných základních kurzů, a také propracované další vzdělávání. Když se do tohoto systému zapojíte, otevře vám to dveře k jednotlivým stupňům permakulturního vzdělávání i v jiných zemích.
Podklad pro osnovu Kurzu permakulturního designu v rozsahu 72 hodin, podle Manuálu permakulturního designéra od Billa Mollisona.
V roce 2013 jsme v Permakultuře CS zahájili projekt inspirovaný sítí přírodních zahrad na ekomapě sdružení Veronica a začali jsme hledat, blíže prozkoumávat a vyhodnocovat ukázkové permakulturní projekty.
V některých zemích, například v Británii, Francii a Německu, lze po absolvování kurzu PDC (72h kurz permakulturního designu) pokračovat takzvanou cestou k diplomu permakulturního designéra (DPD, v Británii jde o diplom aplikovaného permakulturního designu, DAPD). Znamená to nejméně dvouleté další vzdělávání a praktické permakulturní realizace, práce uchazeče o diplom je hodnocena jeho učitelem (tutorem) a akreditační komisí. Nositelé DPD/DAPD by měli poskytovat záruku erudovanosti v teorii i praxi permakultury.
Překlad curricula úplného kurzu permakulturního designu (PDC) podle učebnice australské lektorky Robyn Francis
Permakultura je…
Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více
Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.
To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.
Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.
Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více