Život v souladu, Okrouhlá

Kontaktní údaje

O projektu

Na Okrouhlé se nachází překrásná přírodní zahrada se vznikajícím slaměným domem a útulnou trvale obydlenou maringotkou. 

Zahradu jsme začali zakládat v r. 2016. Byla to původně dvakrát ročně sekaná louka s asi 10 ti ovocnými stromy - švestky, 1 meruňka a 1 jabloň. Pozemek je v 570 m.n.m, rozloha 4000m2. Je na konci ulice, za pozemkem je jedna zahrada a les. V okolí louky a les.
 
Protože je pozemek ve svahu, Rozdělili jsme jej na 3 části. Střední část pro dům (tu jsme srovnali do roviny), horní pro sad a spodní pro užitkovou a okrasnou zahradu. 
 
Zahrada začala vznikat dřív, než dům. 
 
Sad je pojatý volně, žádné řady stromů. Jsou v něm vysoké druhy (třešeň, ořechy, jedlé kaštany, moruše), polokmeny (hrušně, jabloně) i čtvrtkmeny a zákrsky (jabloně, myšpule, exotické druhy). Výběr rezistentních odrůd. 
 
Od pořízení pozemku do r. 2021 jsme na pozemku vysázeli asi 130 různých dřevin - bráno od rybízů až po jedlé kaštany. Největší množství dřevin je ve formě bobulovin jedlých i pro člověka. 
Muchovníky, aronie, dříny, rakytníky, zimolezy, hloh, hlošiny, kamčatské borůvky, rybízy, angrešty, hosty, goji, schizandra...
 
Přes to, že jsme v hraniční oblasti (570 m.n.m.), zkoušíme pěstovat meruňky (plodí hezky), vinou révu (2020 jsme sklízeli první plody) i exotické rostliny a dřeviny (Tomel, Asimina triloba, japonský srdčitý ořech, minikiwi - 15 ks) - ty byly v r. 2020 ještě bez plodů - příliš mladé. Krásně to zvládají i ořechy, jedlé kaštany a broskvoně. Nejspíš proto, že pozemek je orientovaný jihovýchodně a je celoročně hodně osluněný. 
 
Část horní zahrady je věnovaný květnaté louce. I tam, kde je původní luční porost sečeme šachovnicově pro podporu živých tvorů i zachování divokých bylin. Zadní část pozemku necháváme bez zásahu - divoký kout. 
Na zahradě a v okolí jsme rozmístili 10 ptačích budek a několik malých hmyzích domků. Jeden terénní přechod je řešený asi dvanáctimetrovou skalkou a výškové rozdíly spojují dvoje kamenné skládané schody. Skládaná kamenná zídka lemuje jednu stranu domu. Ještěrky a užovky tyhle prostory milují. 
 
V užitkové zahradě využíváme jak klasické zemní, tak i vysoké (hluboko založené) záhony. 
Skleník zatím nemáme, zatím vystačíme s pařeništěm. 
Pěstujeme klasickou zeleninu a ovoce pro vlastní potřebu, trochu experimentuji i s netradičními druhy jako je jakon, batáty, zemní mandle, pepino gold, mochyně a tak. Baví mě rozšiřovat sortiment o neinvazivní, ale slibné druhy, které můžou nahradit náchylné domácí druhy ovoce  - například vedle extrémně náchylného hroznového vína pěstujeme minikiwi a moruše - abychom na podzim sklízeli dostatek ovoce, které nepotřebuje postřiky. 
 
Obecně ochranu dřevin řešíme hlavně v prevenci - výběrem rezistentních odrůd, případně více odrůd jednoho druhu. Postupným nekvétáním například jabloní lze zvýšit pravděpodobnost, že při jarním mrazíku, nebo náletu škůdce alespoň nějaké ovoce bude, když se některé odrůdy dané hrozbě časově dokážou vyhnout. 
 
Dokončení slaměného domu předpokládáme na konci léta 2021, pak bude možnost osázet i tu poslední část kolem domu. 
 
Zahrada je ještě velmi mladá, výsadba v sadu ještě není zapojená, než se projeví zvolený design a osazovací plán, ještě to nejspíš pár let potrvá. Ale už teď z ní sklízíme velké množství luxusního jídla, bylin, i květin. Ale hlavně si na ní užíváme nedocenitelný klid a spojení s přírodou. 

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás