Bylinková farma

Kontaktní údaje

O projektu

Na okraji obce Jarohněvice u Dubňan vzniká na ploše 2,5 ha od roku 2016 jedlý les s rozsáhlým pěstováním bylinek, s mokřadem a s prostory a zákoutími určenými pro různé výukové aktivity, dílny, meditace a podobně.

Velkoryse pojaté a pestré výsadby dřevin jsou většinou na počátku růstu, na pozemku je jen několik vzrostlých stromů. Postupně se tu budou vyvíjet remízky, pásy stromů a keřů a společenství dřevin a bylin. Na pozemku jsou vymezeny zóny, k bydlení zatím slouží mobilní domek a nejblíže k němu najdeme zvýšené záhonky s výsadbami zeleniny a bylin, ale celkový koncept se ještě změní, až bude postaven dům k trvalému bydlení rodiny. Ten bude navržen podle zásad feng šuej, takže do budoucna návštěvy najdou inspiraci i v této oblasti.

Ze zvířat jsou tu chovány slepice, v plánu je chov ryb a včel. Nezapomíná se na četné úkryty pro hmyzí pomocníky.

 

Rostliny

Kolem pozemku vzniká ve 3 řadách živý plot s různými krajovými druhy. Dále je vysázen ovocný sad s více než 30 stromy starých odrůd. Také zde vznikla rozsáhlý houbový koutek s různými druhy hlív, reishi, shitake, maitake a další.

Vyvýšené záhony se stále rozšiřují a pán domu se v nich zdokonalil natolik, že nabízí zdarma ukázku a zaškolení, jak si jejich stavbu nejen co nejvíce zjednodušit, ale zároveň i vytvořit dílo pohledné pro oko. Do budoucna hodlají majitelé projektu nabízet k prodeji, momentálně jsou v nabídce domácí vajíčka.

 

Zvířata a mokřadní biotop

Slepičí traktor o obvodu přes 50 metrů se neustále přesouvá, a slepičky tak pomáhají v odplevelování a zbavování se rákosu, kterého je na pozemku požehnaně.

Majitel projektu je vášnivý rybář, proto má v plánu zvelebení a znovuobnovení zavezeného mokřadu.

 

Jakou pomoc projekt uvítá

Majitelé postupně likvidují rákos, ten je pro zájemce k dispozici jen za odvoz.

Dále jsou vítání lidé, kteří by chtěli pomoci v realizaci, sadbě i sekání křovinořezem. Noclehy a jídlo majitelé zajistí přímo na pozemku.

Hodí se i pomoc s mokřadem, pokud by měl někdo zájem podívat se, pomoci nebo poradit, jak na to, je také vítán.

Majitelka projektu Hanka je momentálně (srpen 2018) na mateřské dovolené a věnuje se plně malé dcerce a pozemku, jak jen to jde, proto jsou dobrovolníci vítáni s otevřenou náručí.

 

Plány na ženské terapeutické studio

Majitelka projektu Hanka je terapeutka čínské medicíny, pracuje s jehličkami, baňkami a bylinkami. Dále provádí lymfatické a těhotenské masáže, také ženskou bylinnou napářku jako první salon v České republice, dále Dornovu metodu a je instruktorka jógy.

Kromě domu a stodoly v místě také vyroste prostor pro studio, kde budou probíhat různé bylinkové kurzy, kurzy vaření a pečení podle čínské medicíny a masáže. V plánu je umístění červeného stanu, kde se budou konat různé setkání žen a čarování 

„Mým posláním je mimo jiné i péče o ženy, pomoci jim nalézt zapomenutou sílu a péče o ženy, které chtějí otěhotnět, otěhotněly nebo porodily. Proto buďme vědomé, milé ženy, a nezapomínejme na sílu, kterou máme,“ říká Hanka.

 

 

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás